10 sposobów na utrzymanie czystości w domu z psem

Praktycznie każdy opiekun zwierzęcia musi zmierzyć się z faktem, że jego mieszkanie już nigdy nie będzie tak czyste, jak przed wzięciem psa. Możemy spodziewać się więc: kłębów sierści na podłodze (a także na dywanie i na meblach), plam z błota, roznoszonego piasku, resztek karmy na podłodze i porozrzucanych zabawek. W artykule prezentujemy więc 10 sposobów na utrzymanie czystości w domu z psem. Przedstawiamy Wam zarówno proste triki, jak i gadżety, w które warto się zaopatrzyć.

1. Właściwa pielęgnacja sierści

Właściciele zwierząt powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach za nadmierne wypadanie sierści odpowiada jej niewłaściwa pielęgnacja oraz źle zbilansowana dieta (niedobory pokarmowe). Aby ograniczyć uporczywe linienie, należy zadbać o regularne kąpiele oraz o wyczesywanie futra. Wybierajmy zwłaszcza profesjonalne szczotki dla zwierząt, odpowiednio dopasowane do rodzaju włosa, a także szampony poprawiające kondycję szaty i przeciwko linieniu. Zwracajmy uwagę na składy karm dla zwierząt – zwłaszcza na: zawartość mięsa, obecność witamin i minerałów, brak konserwantów i sztucznych substancji odpowiadających za smak i zapach.

2. Regularne sprzątanie domu

Zanim przejdziemy do konkretnych porad oraz przedstawienia gadżetów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w domu, w którym przebywa zwierzę, to wspomnimy jeszcze o żelaznej zasadzie – o regularności w sprzątaniu. Nawet najlepsze triki nie będą skuteczne w walce z dużą ilością sierści. Jeżeli więc co drugi dzień poświęcimy chwilę wolnego czasu na odkurzenie lub chociaż szybkie zamiecenie podłogi, to wówczas wypadające zwierzęce włosy nie będą dla nas stanowić wyzwania.

3. Stworzenie osobnego miejsca na zwierzęce miski

Jeżeli dysponujemy większym metrażem mieszkania, to warto, abyśmy rozważyli stworzenie osobnego miejsca na miski. Dzięki temu unikniemy brudu pod postacią resztek zwierzęcej karmy.

Aby stworzyć kącik do jedzenia, wystarczy, że zakupimy: matę ze spodem antypoślizgowym (nie tylko będzie ona zapobiegać przesuwaniu się misek, ale również na niej będą się gromadzić resztki), większą miskę dobraną pod wielkość pupila (kupując zbyt małą miskę, powodujemy, że karma wysypuje się z niej podczas konsumpcji), mniejszą miskę na wodę.

4. Stworzenie kącika na zabawki

Tworząc miejsce na psie miski, warto rozważyć również kącik z zabawkami. To nic innego, jak pudełko czy skrzynia, w której będziemy przechowywać zwierzęce zabawki, a tym samym unikniemy gadżetów porozrzucanych po całym mieszkaniu. Przy okazji ograniczmy liczbę pluszaków, piłeczek i szarpaków do maksymalnie trzech. Zestaw zabawek będziemy wymieniać średnio co dwa tygodnie – wówczas pies potraktuje je jak całkowicie nowy nabytek.

5. Czyszczenie łapek po spacerze

Przydatnym, domowym gadżetem jest zwykła ściereczka lub szmatka, którą ulokujemy w pobliżu drzwi wejściowych. Po każdym spacerze powinniśmy wycierać nią zwierzęce łapki. Wówczas nie tylko unikniemy plam na podłodze i dywanie, ale również nanoszenia do pomieszczeń piasku.

6. Kupno odkurzacza z turboszczotką

Wybór dobrego odkurzacza dla właścicieli czworonogów często stanowi nie lada wyzwanie. Zwracamy uwagę na moc, siłę ssania, ale zapominamy o sprawdzeniu, czy w skład zestawu wchodzi bardzo przydatny gadżet – turboszczotka. Jest to dodatkowa końcówka wyposażona w specjalny, obrotowy wałek ze szczotkami o różnych długościach i twardościach włosów. Podczas odkurzania włosie szczotki skutecznie wnika na przykład pomiędzy włókna dywanu i sprawdza się również do czyszczenia kanapy.

7. Stosowanie rolki do ubrań

Rolka do ubrań to nie tylko skuteczny patent na pozbycie się zwierzęcej sierści z powierzchni ubrania. Rolkę możemy stosować także podczas sprzątania naszego mieszkania. Za jej pomocą wyczyścimy z sierści: pościel, powierzchnię kanapy i innych mebli tapicerowanych, dywan z krótkim włosiem.

8. Stosowanie taśmy klejącej na szerokiej rolce

Natomiast jeżeli pod ręką nie mamy rolki do ubrań, to możemy skorzystać ze zwykłej taśmy klejącej. Przyklejamy ją do powierzchni mebli tapicerowanych i dywanu, delikatnie dociskamy, a następnie odrywamy. Ten domowy patent zajmie nam jednak zdecydowanie więcej czasu niż czyszczenie powierzchni z pomocą rolki do ubrań.

9. Stosowanie sody oczyszczonej

Również soda oczyszczona skutecznie pomoże nam w utrzymaniu czystości przy zwierzęciu. Stosuje się ją zwłaszcza w celu usuwaniu plam z dywanu lub z kanapy. W jaki sposób? Należy przygotować roztwór, czyli wymieszać sodę z wodą oraz przelać – najlepiej do małej buteleczki z atomizerem. Następnie mieszanką spryskujemy dywan, kanapę lub inne meble tapicerowane. Po upływie kilkunastu minut dywan odkurzamy, a meble przecieramy czystą, zwilżoną ścierką.

10. Stosowanie ściereczki z mikrofibry

Ścierkę z mikrofibry znajdziemy w praktycznie każdym domu. Najczęściej służy nam do wycierania brudu i kurzu, jednak zwilżona może pomóc uporać się z zalegającą sierścią na dywanie i na meblach. Po każdym przetarciu powierzchni warto ją jednak przepłukać pod bieżącym strumieniem wody.