3 pomysły na oryginalne mieszkanie w stylu skandynawskim

Photo by: Zackariah Cole (http://zackariahcole.com)

Aranżacja wnętrz zgodnie ze stylistyką skandynawską, cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Doceniamy jej minimalizm, prostotę i ciepło, jakie tworzy w pomieszczeniach domowych, dlatego chętnie urządzamy domy tak, by wpisywały się w rytm wnętrzarski naszych północnych sąsiadów. Od czego zacząć projektowanie przestrzenie na nutę skandynawską?

Inspiracje – mieszkanie w stylu skandynawskim

Planowane mieszkanie w stylu skandynawskim powinno uwzględniać kilka najważniejszych cech tego nurtu, tak, by można było powiedzieć, że zostało urządzone właśnie w tym guście. Jakie to cechy? Bez względu na pomysł na takie wnętrze, ważne są:

  • Światło – jak najwięcej oświetlenia dziennego, światło ciepłe, przyjemne dla oka, dobrze rozchodzące się po dużej przestrzeni.
  • Kolory – miks odcieni jasnych i dobrze komponujących się z jasnymi. Biel, ciepłe brązy, ecru, beże, grafity obok naturalnych odcieni drewna.
  • Ekologia – w stylu skandynawskim ważne jest łączenie nowoczesności z ekologicznymi i maksymalnie naturalnymi klimatami. Mowa tu o dekoracjach z drewna, kwiatów, opływowych, czasem wręcz organicznych kształtów ozdób itd. Żadnego niepotrzebnego połysku, blasku czy blichtru.
  • Prostota i estetyka – kluczem jest minimalizm i funkcjonalność. Cokolwiek nie kupujemy do wnętrza, zadajmy sobie pytanie czy to coś jest wystarczająco użyteczne i proste? Czy nie razi w oczy przesadą?
  • Meble – praktyczne, w kolorach drewna lub zbliżonych, białe z dodatkami drewnianymi, szare urozmaicone bielą i drewnem. Te kolory w przypadku mebli są absolutnie wiodące

Pomysł na aranżację skandynawską w stylu duńskim: wnętrze romantyczne, pełne jasnych akcentów przeplatanych z kolorami pasteli i drewna. Dużo naturalnych barw, zarówno na ścianach, w wykończeniu mebli i podłóg, jak i w dekoracjach. Ma być lekko, przestronnie, pozytywnie i minimalistycznie.

Pomysł na aranżację skandynawską w stylu szwedzkim: surowo i z maksymalnym ograniczeniem formy. Takie mieszkanie ma być pełne światła i miejsca, bez nadmiaru dodatków i niepotrzebnych mebli. Praktycznie, funkcjonalnie i nowocześnie. Szwedzi lubują się w rozwiązaniach prostych i w ekologicznych materiałach.

Pomysł na aranżację skandynawską w stylu fińskim: w odróżnieniu od inspiracji duńskich i szwedzkich, Finowie stawiają w swoich domach na mocne kontrasty. Kwintesencją aranżacji jest umiejętne wymieszanie różnych odcieni bieli z surową czernią, barwami grafitowymi i dużą gamą motywów geometrycznych. Całość ma tu mieć wydźwięk nowoczesny, ale i elegancki, bez przesady dekoracyjnej, ale w kolorach, które wyglądają przy sobie bardzo wyraziście.