5 porad, jak sobie radzić z opieką nad osobą starszą

Opieka nad seniorem to bardzo wymagające zadanie, dlatego też dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować. Oto 5 rad, dzięki którym sprawowanie pieczy nad starszą osobą będzie nieco łatwiejsze.

1. Korzystaj z pomocy medycznej

Osobom schorowanym przysługuje pomoc pielęgniarki środowiskowej, która odwiedza seniora bezpośrednio w miejscu zamieszkania. W czasie wizyty zmienia opatrunki, przeprowadza niezbędne badania, a także podaje leki w formie zastrzyków. Należy mieć świadomość, że pielęgniarka nie bywa w domu seniora codziennie, jednak w razie potrzeby może on liczyć na bezpłatną pomoc medyczną, która świadczona będzie w miejscu zamieszkania. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na opuszczenie domu, to zarówno lekarz POZ, jak i specjalista, powinien wykonać badania w domu seniora. Wyjątkiem jest sytuacja, w której potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt – wtedy też osobie niesamodzielnej powinien zostać zapewniony transport.

2. Zadbaj o właściwą dietę seniora

Seniorzy często odmawiają przyjmowania stałych posiłków, z różnych powodów. Oczywiście, prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie, jednak nie należy wymuszać na osobie starszej zjedzenia posiłku. Warto mieć na uwadze, że z wiekiem spada zapotrzebowanie energetyczne, dlatego nie warto co chwilę proponować seniorowi kolejnych dań. W razie potrzeby możemy uzupełniać dietę za pomocą produktów, dostarczających składniki odżywcze, w formie proszkowanej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-protein-powder.

3. Umiarkowana aktywność fizyczna

Osoby starsze, które poruszają się samodzielnie, powinny każdego dnia (oczywiście, w miarę możliwości) zażywać aktywności fizycznej. Nie chodzi tutaj w żadnym wypadku o przemęczanie się czy nadwyrężanie – w większości przypadków wystarczający okazuje się być krótki spacer. Dzięki codziennej aktywności fizycznej organizm seniora będzie dotleniony, co pozytywnie wpłynie nie tylko na zdrowie, ale również samopoczucie osoby starszej. Warto jednak kierować się przede wszystkim możliwościami podopiecznego, tak aby go nie przeforsowywać.

4. Właściwy podział obowiązków

Opieka nad osobą starszą zazwyczaj zbiega się z innymi obowiązkami, w tym domowymi oraz zawodowymi. Dlatego też kluczowy jest ich odpowiedni podział. Nie jest możliwe, aby jedna osoba opiekowała się seniorem, pracowała zawodowo oraz prowadziła dom. Te wszystkie zadania trzeba w jakiś sposób podzielić, na przykład pomiędzy rodzeństwo czy członków rodziny. Warto mieć na uwadze, że jedna osoba nie może przez cały czas opiekować się seniorem, gdyż jest to bardzo pracochłonne i odpowiedzialne zadanie. Trzeba w tym wszystkim znaleźć też czas dla siebie, na swój odpoczynek.

5. Organizacja czasu wolnego

Sprawując opiekę nad seniorem, zazwyczaj borykamy się z problemem organizacji czasu wolnego. Tymczasem warto zaproponować podopiecznemu rozwiązywanie krzyżówek czy innego typu zadania, które pozwolą mu ćwiczyć pamięć. Ciekawą alternatywą jest również wspólne czytanie książek, szczególnie gdy osoba starsza ma problemy ze wzrokiem. Latem możemy zabrać seniora na wycieczkę, dbając przy tym, aby zanadto się nie przemęczał. Osobie samodzielnej możemy zaproponować pomoc w domowych obowiązkach, dzięki czemu będzie się ona mogła poczuć doceniona i potrzebna.