Afrykański grubosz drzewiasty – jak uprawiać drzewko szczęścia?

Popularnym mianem drzewka szczęścia określa się roślinę pochodzącą z Afryki i noszącą nazwę Crassula Arborescens, czyli w polskim wydaniu: grubosz drzewiasty. Jako jeden z najpopularniejszych, domowych sukulentów, świetnie sprawdza się on w uprawie domowej, a przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć nawet metr wysokości!

Garść informacji o gruboszu drzewiastym

Trudno powiedzieć, skąd przyjęło się określenie, że grubosz jest drzewkiem szczęścia, ale zdecydowanie dobrze wpisuje się ono w jego wygląd i powolny, ale piękny wzrost. Podobnie jak ze szczęściem – żeby wyglądał wspaniale, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Fani miniaturowych drzewek tego typu potrafią, poprzez odpowiednie przycinanie i naginanie ich gałązek, formować z nich niesamowite kształty. W przypadku grubosza sprzyjają temu jego mięsiste, okrągłe i naprzeciwległe liście, których zwężona forma i wyrastanie z rozgałęzionych pędów, doskonale nadają się do formowania.

Urok, jakim wyróżnia się grubosz drzewiasty tkwi jednak nie tylko w typowym dla sukulentów kształcie pędów i liście, ale i w ich kolorze. Pędy tego drzewka w momencie drewnienia przybierają srebrzystoszarą barwę, a na wyjątkowo wytrwałych, którzy dbają o każdy etap ich wzrostu, czekają kwiaty o delikatnej, biało-różowej kolorystyce. Sam kwiat drzewka szczęścia pojawia się jednak w domowych warunkach niezwykle rzadko, dlatego mniej uparci mogą z góry nastawić się na to, że ich drzewko kwitnąć nie będzie. Niektóre grubosze zakwitają tylko raz na kilka lat, a inne potrafią nie kwitnąć przez większość swojego życia i dać pierwszy kwiat np. po 15 latach! Dla cierpliwych będzie to autentyczne szczęście i możliwość napawania się tą wyjątkową dla ogrodnika chwilą.

Jakie warunki uprawy lubi to drzewko?

  • Miejsca nasłonecznione, ciepłe, osłonięte od wiatru
  • Niewielką ilość podlewania (to drzewko z obszarów półpustynnych, więc nie można dawać mu więcej wody, niż potrzebuje do przetrwania)
  • Temperatura ciepła, ale nie zbyt wysoka – co może sprawić, że wzrośnie jego podatność na szkodniki
  • Nawożenie maksymalnie raz w miesiącu i tylko w okresie wzrostu
  • Przesadzanie wyłącznie na wiosnę
  • Sezonowe zmiany wierzchniej warstwy podłoża – tylko u roślin starszych

Warto pamiętać, że jako sukulent, drzewko to preferuje podłoże typowo takie, jak do kaktusów: z dobrym drenażem i stałym pilnowaniem tego, żeby nie miało za dużo wody. W przypadku grubosza zdecydowanie lepiej jest zapomnieć o podlewaniu niż robić to za często, co sprawia, że jest gatunkiem idealnym do uprawiania w domach, w których właściciele bywają zabiegani i zapominają o podlewaniu.