Aktywność fizyczna seniorów. Na jaki sport postawić?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. Wpływa dobrze nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także poprawia samopoczucie. Będąc seniorem warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu np. w plenerowej siłowni.

Regularny ruch ma wiele korzyści zdrowotnych. Pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji, zapobiega wielu chorobom przewlekłym, takim jak np. nadwaga, otyłość, cukrzyca, osteoporoza czy nadciśnienie. Dodatkowo pozytywnie wpływa też na odporność a do tego relaksuje i poprawia humor. Aktywność fizyczna to też lepsza praca układu krążenia, układu nerwowego, mięśniowego, kostno-stawowego czy oddechowego. Wykonując jednak jakiekolwiek ćwiczenia trzeba dostosować je odpowiednio do możliwości swojego organizmu, nie należy się forsować, zwłaszcza na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną. Długość i intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo. Trzeba też uważać, aby zbytnio nie obciążyć stawów czy kręgosłupa. Ruch ma przede wszystkim sprawiać przyjemność, warto więc wybrać taką aktywność, która będzie jednocześnie pasją, a dodatkowo pozwoli np. na nawiązanie nowych znajomości. Jakie sporty będą najlepsze dla seniorów?

Pływanie

Bardzo popularną wśród seniorów aktywnością jest pływanie. To sport, który pozytywnie wpłynie na cały organizm, a przede wszystkim działa rehabilitacyjnie na kręgosłup. Warto pamiętać, że basen to nie tylko pływanie, ale też np. udział w zajęciach aerobiku w wodzie. Takie ćwiczenia przynoszą bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o poprawę kondycji czy zrzucenie zbędnych kilogramów, a jednocześnie są mniej obciążające i męczące niż ćwiczenie na siłowni.

Taniec

O pozytywnym wpływie tańca na organizm nie trzeba nikogo przekonywać. Taniec wspiera zdrowie, pomaga zrzucić kilogramy, zwiększa elastyczność ciała, obniża ciśnienie krwi, usprawnia krążenie, a także zmniejsza poziom stresu, uspokaja oraz wyzwala pozytywną energię. Dzięki temu, że istnieją różne style tańca, każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, taniec będzie więc przyjemnością, a na każde zajęcia będzie się czekać z niecierpliwością. Dzięki udziałowi w kursie tańca łatwo będzie też poznać nowych ludzi, z którymi będzie można spędzać wspólnie czas również po zajęciach.

Siłownia zewnętrzna

Kolejnym ciekawym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu mogą być ćwiczenia w plenerowej siłowni. Coraz więcej miast w Polsce tworzy takie siłownie zewnętrzne np. w parkach. Takie miejsce jest ogólnodostępne i całkowicie bezpłatne. Przyrządy w siłowni zewnętrznej są łatwe w obsłudze, tak aby każdy mógł bez problemu z nich korzystać. Dodatkowo są one dostosowane także do osób, które nigdy wcześniej nie były na siłowni i dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami.  Przyrządy do ćwiczeń np. takie http://playtime.pl/place-zabaw/213/urzadzenia-fitness są różnorodne i umożliwiają ćwiczenia na różne grupy mięśni np. nogi, ręce, klatkę piersiową czy brzuch. Siłownia zewnętrzna może też być ciekawym miejscem spotkań np. w gronie znajomych, wspólne ćwiczenia będą przyjemnym, a jednocześnie pożytecznym sposobem spędzania wolnego czasu.

Nordic walking

Jeśli w pobliżu nie mamy np. plenerowej siłowni czy basenu, to świetną alternatywa mogą być spacery przy użyciu kijków do nordic walkingu. Spacer z kijkami nie obciąża stawów, a jednocześnie angażuje do ruchu szersze partie mięśni. Każdy może spacerować w swoim indywidualnym tempie, nordic walking jest sportem mało wymagającym, a jednocześnie ma wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Jest to także dobry sposób na zbudowanie kondycji czy poprawienie koordynacji ruchowej. Nordic walking świetnie sprawdzi się więc jako sport dla początkujących, którzy dopiero zaczynają regularną aktywność fizyczną.