Andrzej Pągowski – mistrz plakatu i ilustracji

Andrzej Pągowski to klasyk plakatu i ilustracji. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi, Holland, Kieślowski, Polański, Skolimowski, Żuławski, Machulski, Kawalerowicz. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne. Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, a Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat Uśmiech wilka wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.

Andrzej Pągowski — życiorys

Andrzej Pągowski urodził się 19 kwietnia 1953 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Plakatu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Początkowo zajmował się rysunkami satyrycznymi, publikował m.in. w czasopismach Szpilki, Przekrój oraz Radar. Od 1976 roku zajął się projektowaniem plakatów, których stworzył ponad 1200.

W swoim dorobku ma plakaty filmowe, wśród nich są tak ważne filmy, jak Człowiek z żelaza, Robotnicy’80, Przesłuchanie, prawie wszystkie filmy młodego kina polskiego lat 80., większość filmów Kieślowskiego, a także kultowy dziś Miś Barei oraz Ryś Tyma. Współpracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi, Holland, Kieślowski, Polański, Skolimowski, Żuławski, Machulski, Kawalerowicz. Stworzył też kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych dla wielu scen polskich i zagranicznych, jest też twórcą wizualizacji licznych polskich wydarzeń muzycznych i teatralnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, czy Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury). Oprócz tego tworzy projekty okładek płyt, ilustracje książkowe, czołówki telewizyjne, teledyski, scenografie teatralne i telewizyjne. Uprawia również malarstwo.

Pągowski był dyrektorem artystycznym magazynów Scena i Moda, a także miesięcznika Playboy – jest jednym z kilkunastu grafików na świecie, którzy zaprojektowali autorską okładkę tego pisma. Wykonywał równie projekty plastyczne dla kampanii reklamowych, zajmował się także grafiką komputerową. Część jego plakatów poświęcona jest tematom społeczno-politycznym..

Artysta jest autorem Alei Gwiazd w Łodzi (na której również został uhonorowany), a także murali – w Łodzi, Oświęcimiu i Warszawie.

W 1990 roku założył agencję reklamową Studio P, która w XXI w. została przekształcona w agencję KreacjaPro.

Andrzej Pągowski — nagrody

Andrzej Pągowski jest laureatem licznych nagrody polskie i zagraniczne – w tym na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Chicago oraz w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles, gdzie – obok kilku Złotych, Srebrnych i Brązowych Medali – otrzymał również nagrodę „The Best of Show” za plakat do filmu „Stan Strachu”. Jest autorem oprawy graficznej Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Festiwalu Camerimage w Łodzi.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Pągowski jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych. W ostatnich latach do kolekcji nagród przybyły trofea przyznawane za osiągnięcia reklamowe.

Andrzej Pągowski — twórczość

Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie, w Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego. Metropolitan Museum of Modern Art. umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.