Antracyt – kolor do modnych wnętrz. Jak go łączyć?

Bez wątpienia antracyt jest kolorem dla osób odważnych. Ten jakże mocno kolor zyskuje na popularności na fali popularności powrotu do ciemnych kolorów. Kolor antracytowy sprawi, że wnętrze znacznie się wyróżni, nabierze wyrazistości oraz charaktery. Antracyt – kolor do modnych wnętrz – z jakimi odcieniami można go łączyć?

Cóż to za kolor?

Antracyt – kolor do modnych wnętrz jest nowością. Jeszcze nie tak dawno w ogóle nie był stosowany na ścianach. We wnętrzach ten kolor co najwyżej się pojawiał w dodatkach. Dopiero z czasem zaczęto malować ściany pojedyncze na ten kolor, a nawet całe pokoje. Bowiem antracyt się wpisuje w trendy wnętrzarskie, w których królują znowu ciemne kolory. Jednak wciąż jest to dosyć tajemnicza barwa. Przekonajmy się do niej.

Tak naprawdę sama nazwa tego koloru jest bardzo tajemnicza. Brzmi prawie magicznie, ale zbyt wiele nie zdradza o samym odcieniu. Antracytowy kolor nosi nazwę od osadowej skały, które jest odmianą wysokowartościową węgla. Jest to jego kaloryczna najbardziej odmiana. Słowo antracyt stosuje się nie tylko na oznaczenie danej skały, ale także właśnie jej koloru. Antracytowy to barwa ciemna, która oscyluje pomiędzy czernią, a szarością. Możemy zatem powiedzieć, że jest to możliwie najciemniejszy kolor szarego. Tak właśnie się prezentuje sam kolor antracytowy oraz jego pochodzenie.

Antracyt – kolor do modnych wnętrz

Antracyt jest kolorem, który stosunkowo rzadko gości na naszych ścianach. W przeszłości w ogóle nie był stosowany w mieszkalnych wnętrzach. Mogliśmy go spotkać w przestrzeniach fabrycznych, jak i także biurowych. Stamtąd dopiero awansował do prywatnych mieszkań. Jednak początkowo antracyt mogliśmy podziwiać jedynie we wnętrzach eklektycznych, industrialnych oraz loftowych. W tymże kolorze były dodatki, a czasami jakieś większe elementy. Na znacznie szersza skalę rozpoczęliśmy jego stosowanie po upowszechnieniu się tablicowej farby. Jej odcień, tak jak sam kolor antracytu, oscylował pomiędzy czarnym oraz ciemno szarym. W ten właśnie sposób nieco się oswoiliśmy z barwami ciemnymi na ścianach w salonach, kuchniach, a nawet w dziecięcych pokojach. W dziecięcych pokojach o dziwo się przyjął bardzo dobrze. Jest tak naprawdę bardzo ciekawą kontrą dla najczęściej przesłodzonych pokoików. Najczęściej są one pełne pasteli oraz cukrowych barw. Antracyt przełamuje świetnie tę estetykę.

Obecnie ściany antracytowe spotkać może we wnętrzach w bardzo wielu stylach. Jednak najlepiej się wpisuje w mieszkaniach, które są urządzone w stylach glamour, nowoczesnych, eklektycznym oraz nowojorskim. Kolor antracyt bardzo lubi naturalne drewno w przeróżnych odcieniach, a więc zarówno czystej bieli oraz powierzchniach metalicznych.