Atrakcje województwa mazowieckiego: Chojnowski Park Krajobrazowy

Chojnowski Park Krajobrazowy to lasy, zalewy, rzeczne rozlewiska i wydmowe pagórki ułożone pierścieniem między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią. Park powstał w 1993 roku, a jego symbolem jest borsuk, który znalazł na tym terenie dobrą ostoję. Można tu uprawiać turystykę pieszą oraz rowerową. Wyznaczono kilkanaście szlaków pieszych, konnych, a także utworzono ciekawe ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych. Znajduje się tu kilka miejsc historycznych, m.in. miejsc pamięci narodowej oraz cmentarzy wojennych.

Chojnowski Park Krajobrazowy: szlaki piesze i rowerowe

Chojnowski Park Krajobrazowy umożliwia uprawianie turystyki pieszej oraz rowerowej.

Szlaki piesze

Piesze zwiedzanie parku najlepiej rozpocząć albo w Konstancinie-Jeziorna, albo w Zalesiu Górnym. Prowadzące z tych miejscowości ścieżki przecinają rezerwaty i lasy parku, a dotrzeć nimi można do najciekawszych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym. Do wybory mamy szlaki:

Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody

20-kilometrowy szlak rozpoczyna się w Konstancinie-Jeziornie, przecina kilka rezerwatów i dociera do Zimnych Dołów oraz Zalesia Górnego. Zimą szlak ten nadaje się także dla narciarzy biegowych.

Chojnowski Szlak Zabytków Przyrody

Blisko 10-kilometrowy szlak wiedzie z Zalesia Górnego do rezerwatu Chojnów. Na trasie warto zatrzymać się przy pomniku przyrody, którym jest Dąb Stephana, oraz przy dolince rzeczki Zielonej.

Szlak Nadwiślański

Klimatyczne widoki na starorzecze Wisły, mazowieckie sady i zabytkową architekturę można podziwiać na szklaku od Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii.

Główny Szlak Lasów Chojnowskich

16-kilometrowy szlak biegnie z Ustanówka do Konstancina-Jeziorny i przeznaczony jest głównie na piesze wyprawy.

Szlak Zabytków Architektury

To pętla wokół Konstancina-Jeziorny zaczynająca się w centrum miasta i wiodąca przez Skolimów, Rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich. Łącznie do pokonania jest 9 km.

Szlaki rowerowe:

Rowerzystom polecamy trasy rozpoczynające się w Lesie Kabackim lub Powsinie. Na wycieczkę warto sobie zarezerwować cały dzień. Do wyboru mamy szlaki:

Chojnowski Szlak Rowerowy

33-killometrowy szlak rozpoczyna się w warszawskim Powsinie, a trasa wiedzie przez Las Kabacki, Julianów, Piaseczno, Żabieniec, Las Chojnowski, Orzeszyn i Górę Kalwarię.

Rowerowy Szlak Wisły

Również 33-kilometrowy i również zaczyna się w Powsinie. Szlak szczególnie polecany jest miłośnikom zabytków i architektury. Wiedzie przez Konstancin-Jeziornę, Obory i Górę Kalwarię, i kończy się przy ruinach zamku w Czersku.

Dolina Jeziorki

16-kilometrowa pętla rozpoczyna się w Prażmowie, przecina rezerwat Skarpa Jeziorki, a stamtąd, mijając Aleksandrów i Zawodne, z powrotem kieruje się do punktu początkowego.

Chojnowski Park Krajobrazowy: pozostałe atrakcje

Zabawa „Skarby Zimnych Dołów”

Spacerowy szlak rozpoczyna się na polanie rekreacyjnej Zimne Doły, nad stawami w Żabieńcu, przy Trakcie Wareckim. Na jego końcu czeka skarb w formie skrzynki z pieczątką, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. Zasady objaśniające zabawę można pobrać ze strony https://piaseczno.eu/wp-content/uploads/2020/06/ChojnowskiPK_quest_Skarby_Zimnych_Dolow.pdf.

Miejski Park Zdrojowy

W okolicach parku Konstancin-Jeziorna leży jedyne w województwie mazowieckim uzdrowisko. Można tu znaleźć ścieżki, pomosty spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki oraz tężnię. Na ternie parku znajduje się także dom kultury Hugonówka, w którym można obejrzeć wystawę multimedialną, pamiątki, zdjęcia i inne archiwalia związane z historią regionu. Wizytówką miasta są domy z początku XX wieku, które projektowali czołowi polscy architekci. W szczególności warto obejrzeć wille Jutrzenka i Ustronie.

Zalesie

W miejscowości Zalesie znajduje się park rozrywki Planeta Zalesie, po którym najmłodsi mogą podróżować minipociągiem, a także wyciąg do wakeboardu, wypożyczalnia rowerów wodnych, pływające samochody oraz deski do stan up paddle. Dodatkowym walorem Zalesia jest plac zabaw dla dzieci, strzelnica i boisko do siatkówki oraz park linowy Małpi Gaj.

Co jeszcze warto zobaczyć?

  • Otoczony parkiem barokowy dwór Potulickich, który znajduje się w pobliskich Oborach.
  • Zabytkową zabudowę wraz z młynem we wsi Zawodne.
  • W okolicach Górek Szymona, położonych nad brzegiem rzeki Jeziorki, znajduje się otoczona zielenią plaża, przy której ciągnie się pas piaszczystych wydm.
  • Polankę edukacyjną przy siedzibie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chojnów przy ulicy Klonowej w Pilawie, gdzie znajdują się tablice opisujące organizację pracy pszczół w ulu i proces produkcji miodu.
  • Zagrodę edukacyjna Zwierzyniec w gospodarstwie ekologicznym w Nowym Prażmowie, gdzie można przyjrzeć się hodowli bydła, owiec, węgierskiej ośliczki Mokasz i świnek rasy mangalica.