Bakterie do oczyszczalni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczny sposób na samodzielne odprowadzanie i neutralizowanie zanieczyszczeń. By jednak taka oczyszczalnia działała bez zarzutu, musi być odpowiednio zadbana – m.in. trzeba ją wyposażyć w bakterie, które redukują zanieczyszczenia. Odpowiednie szczepy bakterii wydajnie filtrują ścieki, niewelują niechciane zapachy i utrzymują instalacje w dobrym stanie. Jak używać bakterii w przydomowej oczyszczalni?

Jaka jest rola bakterii w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Trudno sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba bez stosowania w nich odpowiednich szczepów bakterii. Bakterie te pełnią bowiem szereg ważnych zadań, do których należy głównie upłynnianie odpadów stałych, a tym samym redukcja ich objętości. Bakterie stosowane w szambach i w oczyszczalniach zapobiegają tworzeniu się złogów, kożucha powierzchniowego, osadów dennych, niwelują także przykre zapachy i odory gnilne. Dzięki regularnemu stosowaniu bakterii nie będziesz miał problemu z niedrożnymi rurami ani z zaleganiem uciążliwych odpadów tłuszczowych w zbiorniku.

Czym są bakterie do oczyszczalni?

Bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków to dokładnie wyselekscjonowane mikroorganizmy, które są wyspecjalizowane w rozkładaniu zanieczyszczeń. Najczęściej są to bakterie tlenowe, które skutecznie rozkładają zanieczyszczenia do postaci wody, dwutlenku węgla oraz nadmiarowej biomasy. Najczęściej dostępne są one w wygodnych preparatach w formie proszku, tabletek, czasem płynu. By preparat był w pełni skuteczny, poza bakteriami powinien zawierać jeszcze dwa składniki aktywne, a mianowicie enzymy i drożdże. Biologiczne preparaty do oczyszczalni i szamb zawierają także często glony, grzyby, pleśnie czy pierwotniaki, które również wykazują takie działanie jak bakterie, enzymy i drożdże. Co ważne – bakterie to preparaty w pełni bezpieczne dla ludzi oraz do środowiska, nie ma więc obaw, iż dostaną się one do wód czy do gruntu.

Kiedy uzupełnić bakterie w oczyszczalni?

Bakterie należy stosować regularnie, by spełniały dobrze swoją rolę. Przy starcie oczyszczalni jest to szczególnie ważne, dlatego wówczas stosuje się specjalne aktywatory bakteryjne, by pożyteczne mikroorganizmy mogły zasiedlić zbiornik. W działającej oczyszczalni lub szambie zaleca się stosowanie bakterii co kilka tygodni – robi się to bardzo łatwo: proszek lub tabletkę wystarczy wrzucić do toalety i spuścić wodę.

Bakterie stosowane raz na jakiś czas odbudowują obumierającą florę bakteryjną w zbiorniku i na nowo się namnażają spełniając swoje zadania.

Podsumowując, własna przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczny sposób na pozbywanie się zanieczyszczeń. Jest to ponadto rozwiązanie ekonomiczne i proste w eksploatacji. Oczyszczalnie są trwałe i wytrzymałe i można je zamontować niemal na każdym podłożu. Ale by funkcjonowały prawidłowo, koniecznym jest uzupełniać je o najwyższej jakości preparaty bakteryjne – takie znajdziesz oczywiście w naszym sklepie!