Balkon w mieszkaniu – 3 pomysły na aranżację

Jak urządzić balkon w mieszkaniu? Pomysł na aranżację w dużej mierze zależy od jego metrażu, ale także od upodobań. Lubisz kwiaty i wszechogarniającą zieleń? Na własnym balkonie możesz stworzyć swoją prywatną dżunglę. A może podoba Ci się minimalistyczne, nowoczesne otoczenie? Postaw w takim razie na proste meble dopasowane do przestrzeni Twojego balkonu. Jeśli dobrze wszystko przemyślisz, jego aranżacja nie nie sprawi Ci problemu.

Balkon w mieszkaniu — 3 pomysły na aranżację

Dobrze urządzony balkon może być wspaniałym miejsce nie tylko do relaksu z książką, ale także do wieczornych spotkań ze znajomymi. Jak w takim razie urządzić balkon, aby był zarazem funkcjonalny i elegancki? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

1. Podłoga

Urządzanie balkonu zacznij od wyboru odpowiedniej podłogi, której niestraszne będą mrozy, deszcze czy palące słonce. Do najczęściej stosowanych materiałów należą:

  • płytki klinkierowe, które charakteryzują się najwyższą wytrzymałością na ujemne i dodatnie temperatury. Klinkier jest także bardzo odporny na uszkodzenia, ponadto jego barwa nie zmienia się z upływem lat;
  • drewno, przy czym do zastosowania na zewnątrz nadają się wyłącznie gatunki twarde i odporne na warunki atmosferyczne. Najczęściej stosuje się modrzew oraz odmiany egzotyczne, które występują w formie desek lub deszczułek. Montaż jest prosty: można je przykręcić do podłoża śrubami lub ułożyć na zatrzask;
  • wykładzina ze sztucznej trawy, która ma kilka zalet: jest niedroga, nie jest śliska, występuje w wielu kolorach, a jeśli wybierzesz taką z miękkiej pianki, to bez problemu usiądziesz na niej bez poduszek. Minusem takiej wykładziny jest konieczność przechowywania jej po sezonie w pomieszczeniu, co przedłuży czas jej użytkowania.

2. Kolory

Jeśli chodzi o kolory, to zależą one od preferencji. Jeśli podobają Ci się wnętrza ciepłe i przytulne, postaw na beże i kolory ziemi, które pięknie komponują się z drewnem. Fanom minimalizmu na pewno spodoba się aranżacja w kolorach stonowanych, z dodatkiem szarości i czerni, które w połączeniu z metalem oraz szkłem nadadzą wnętrzu elegancji. Osoby, które cenią sobie delikatność, powinny wybrać kolory pastelowe oraz białe, które w połączeniu z meblami wiklinowymi lub drewnianymi przemalowanymi na biało, stworzą nastrojowy klimat.

3. Rośliny

Zieleń na balkonie ma kilka funkcji: uspokaja, koi zmęczony wzrok, ułatwia wypoczynek w ciągu dnia i wieczorem, działa także odstraszająco na komary i muchy. W zależności od metrażu, rośliny balkonowe można hodować w donicach ustawionych na podłodze i parapecie, lub w skrzynkach zawieszonych od wewnętrznej, lub zewnętrznej strony balustrady. Jakie gatunki wybierać na balkon? Wybór powinien być uzależniony od orientacji balkonu względem kierunków świata, a także od umiejętności pielęgnacyjnych. Jeśli nie masz czasu na regularną pielęgnację, postaw lepiej na gatunki mniej wymagające. Jakie rośliny czują się dobrze na balkonie?

  • pelargonie, które najlepiej hodować na balkonach od strony południowej. To kwiat idealny dla osób poszukujących odmian mało wymagających w hodowli, ponadto jest odporny na mróz oraz suszę, a także działa odstraszająco na komary;
  • surfinie, petunie, lobelie, oraz fuksje, które najlepiej czują się stanowiskach osłoniętych od wiatru i słońca. Są to jednak kwiaty dla osób, które nie zapomną o regularnym podlewaniu, a także systematycznym obrywaniu uschniętych liści.;
  • bluszcz, powojnik, wilec, pachnący groszek, bugenwilla, dzięki którym można stworzyć naturalne i estetyczne zadaszenie, chroniące przed działaniem promieni słonecznych. Wystarczy przygotować wytrzymałą, drewnianą kratownicę i pozwolić roślinie piąć się po niej.

Inwestycje mieszkaniowe — Wrocław

Wrocław zajmuje 3. miejsce na rynku biurowym, tuż za Warszawą i Krakowem. Swoje biura mają tu m.in. mają marki takie jak BNY, HP, 3M, Opera, Volvo czy Nokia. To także jedno z ulubionych miast studentów, a wrocławskie uniwersytety i uczelnie wyższe od lat wymieniane są wśród najlepszych w Polsce. Nie można tu także nie wspomnieć o potencjale turystycznym Wrocławia, które rocznie odwiedza niemal 5 milionów turystów, z czego ponad 300 tysięcy to osoby z zagranicy.

To wszystko sprawia, że Wrocław jest idealnym miastem do celów inwestycyjnych. Można tu znaleźć zarówno kawalerki i mikroapartamenty idealne dla studentów, dwupokojowe mieszkania do 40 m2, jak i luksusowe apartamenty, z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy.

Jeśli szukasz mieszkania we Wrocławiu, zapoznaj się z ofertą inwestycja Miasto Ogród Karłowice, której symbolem są duże podniebne tarasy na dachach.