Jeszcze kilka lat temu podłogi wykonane z betonu kojarzyły się nam bardziej z budynkami przemysłowymi i fabrycznymi, nierzadko podniszczonymi i wcale nie prezentującymi się elegancko. Dzisiaj tamte wrażenia można już włożyć między bajki! Projektanci, architekci i osoby zawodowo zajmujące się designem wnętrz, pokazały ten typ podłóg w zupełnie nowej odsłonie. Beton mimo swojego wizualnego chłodu i sztywności nabrał ciepłego wizerunku i na dobre rozgościł się w domowych przestrzeniach!
Betonowa podłoga – zalety, korzyści i naturalny klimat wnętrz
Zastanawiając się nad wyborem podłogi z betonu do własnego mieszkania, warto na początek zdać sobie sprawę z jej zalet i korzyści. Wśród nich wymienić można niezwykłą wytrzymałość takiej posadzki, odporność na duże obciążenia, świetne sprawdzanie się w pomieszczeniach o większej wilgotności oraz łatwość utrzymania takiej podłogi w czystości. Dodatkowo, betonowa podłoga wyróżnia się neutralną kolorystyką i co ciekawe, nawet jeśli zostaną na niej jakieś rysy (np. pod wpływem przesuwania mebli), to prezentują się one naturalnie i nierzadko dodają podłodze stylowego charakteru.
Osoby ceniące minimalizm i funkcjonalność wnętrz, chętnie wybierają beton do różnych pomieszczeń swoich domów. Posadzki betonowe praktycznie nie wymagają konserwacji, ani okresowego traktowania ich żadnymi płynami, farbami czy impregnatami, jak ma to miejsce np. w przypadku drewna czy parkietów z tworzyw syntetycznych. Istnieją też różne sposoby wylewania betonu na podłogę np. z opcją jego zacierania tak, by powierzchnia wyglądała na designersko postarzaną, lub wręcz przeciwnie: lśniła efektem polerowania. Styliści wnętrz prezentując różne wykonania podłóg z betonu, zwracają też uwagę na możliwość wykorzystania np. tafli matowo-satynowej, która wydaje się być wręcz delikatna w dotyku, chociaż tak naprawdę jest ultra wytrzymała.
Spójność wyrazu, czyli jak dobrać beton do pomieszczenia?
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu we własnym mieszkaniu podłogi betonowej, dobrze jest zapytać firmę zajmującą się takimi realizacjami, o konkretne pomysły na wylanie takiej podłogi w różnych pomieszczeniach. Beton daje tu szerokie możliwości i tą samą mieszankę można wykończyć inaczej do salonu urządzonego w styli industrialnym, a inaczej na poddasze aranżowane na kształt wnętrz loftowych. Ważna jest tutaj spójność między wykończeniem podłogi, a tym, co będzie się na niej i nad nią znajdowało. Jeśli pomieszczenie jest ciepłe w wyrazie i pełne żywych kolorów, to np. zamiast surowej wersji betonu można dobrać do niego styl matowo-satynowy, który utrzyma naturalny i ciepły klimat danego pokoju.