Biurka regulowane do pracy zdalnej – wybór i możliwości

Jeszcze do niedawna nie było możliwości kupienia w sklepach biurek o regulowanej wysokości, ale ostatnie lata i dynamiczny wzrost liczby osób pracujących zdalnie, zmienił ten rynek o sto osiemdziesiąt stopni! Długie godziny spędzane przy biurku, ból pleców, nacisk kręgosłupa na miednicę, która do takiej pozycji nie jest stworzona – to wszystko sprawiło, że projektanci mebli zaczęli szukać na tym rynku nowych, pasujących do potrzeb rozwiązań!

Jak działają biurka regulowane?

Pierwsze biurka regulowane miały dość ograniczone możliwości: w standardzie można je było podnieść nieco wyżej, dopasowując je do wysokości fotela. Kolejne modele poszły zdecydowanie dalej: dzisiaj bez problemu można kupić w sklepach takie biurka, które pozwalają nawet na kilkudziesięciocentymetrową regulację wysokości, co pozwala pracować na stojąco! Ta opcja zrewolucjonizowała sposób pracy przy komputerze, sprawiając, że odciążony kręgosłup przestaje boleć, a nogi i ciało pracują zupełnie inaczej!

Dla wygody biurka można regulować ręcznie (specjalna wajcha z boku) lub automatycznie, jeśli korzysta się z modeli z wbudowanym akumulatorem i pilotem. W kilka sekund można takie biurko podnieść do góry, odsunąć fotel i zacząć pracę na stojąco. Specjaliści zwracają tu uwagę na możliwość częstszych zmian wysokości i tym samym dobraniem jej tak, jak w danym momencie pasuje to pracownikowi najbardziej. Nie chodzi tu o pracę non stop na stojąco, a np. o dzielenie dnia pracy na kilka godzin w pozycji siedzącej, a kilka stojącej, co wybitnie przyczynia się i do poprawy efektywności pracy i samego stanu zdrowia.

Możliwości w zależności od ceny:

  • Biurka z regulacją ręczną lub automatyczną – te pierwsze są oczywiście tańsze, drugie droższe, ale komfort zmiany wysokości ma swoją wartość i niezaprzeczalne atuty.
  • Nakładki na biurko – drewniane, stalowe, kartonowe. Nakładka pozwala pracować w pozycji stojącej bez konieczności wymiany ulubionego biurka. Wystarczy położyć na nią monitor i klawiaturę, a w razie potrzeby zdjąć i znów pracować na siedząco. Ta opcja jest tańsza niż biurko, ale nieco bardziej czasochłonna przy zmianie pozycji, no i nie prezentuję się tak stylowo, jak pełne, regulowane biurko.

Biurka z opcją regulacji wysokości są dzisiaj bardzo popularne, a ich wpływ na lepszą pracę kręgosłupa i zdrowie jest nieoceniony! Jeśli pracuje się przy komputerze dłużej niż kilka godzin dziennie, to jest to opcja, którą koniecznie trzeba rozważyć: w trosce o stan własnego kręgosłupa już po kilku latach pracy zdalnej.