Bohdan Butenko – najczęściej nagradzany polski rysownik

Bohdan Butenko zyskał status klasyka gatunku, a jego projekty graficzne edukują już trzecie pokolenie czytelników. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara jest jednym z najcęściej nagradzanych polskich ilustratorów i grafików. Współpracował z wieloma wydawnictwami dla dzieci i młodzieży, również zagranicznymi. Projektował także lalki i dekoracje dla teatrów lalkowych oraz scenografie do Kabaretu Starszych Panów.

Kim jest Bohdan Butenko?

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Od ósmego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie początkowo studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a później, po połączeniu się dwóch warszawskich uczelni, na Akademii Sztuk Plastycznych. W 1955 roku Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia. Pracował tam 10 lat.

Od 1956 roku wykonywał ilustracje do książek pisarzy polskich i zagranicznych. Współpracował z wieloma wydawnictwami dla dzieci i młodzieży: Misiem, Płomyczkiem, Płomykiem, Świerszczykiem oraz Światem Młodych. Jest autorem serii przygód Kwapiszona oraz książek: Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!! (1975), Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami (1998), Bałwanek Gapiszon (2001), Gapiszon i krokodyl (2003), To ja, Gapiszon (Egmont), Królewna Śnieżka (2008). Na podstawie przygód Gapiszona w 1964 roku powstał serial telewizyjny. Jest także autorem projektu Imionnik (2016), który skierowany jest wyłącznie dla dorosłych.

Bohdan Butenko — najczęściej nagradzany polski rysownik

Bohdan Butenko jest jednym z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Książki, do których wykonał ilustracje, siedmiokrotnie otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.

W 1979 roku Butenko otrzymał dwukrotnie nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Srebrne Koziołki za Dzień dobry! i Historię jednego filmu. W 1990 roku książka O Felku, Żbiku i Mamutku otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, a książka Babci Brygidy szalona podróż do Krakowa otrzymała BESTSELLERek w roku 2003.

Spośród zagranicznych wyróżnień Bohdana Butenki warto wymienić m.in. lipską nagrodę IBA, którą otrzymał trzykrotnie: za ilustracje i opracowanie książki Dong, co ma świecący nos E. Leara (1965), za Krople na start L. Górskiego (1971) oraz za Pali się! J. Brzechwy.

W 1976 roku za ilustracje do książki Całe życie Marianny J. Duche uhonorowano go nagrodą Premio Europeo w Padwie. W 2003 roku w Istambule za ilustracje do Wyczynów niezrównanego hodży Basreddina I. Shaha otrzymał nagrodę IMGE.

Bohdan Butenko otrzymał także 12 nagród za całokształt twórczości, w tym m.in. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.