Bożena Wahl – wybitna malarka i założycielka Fundacji „Ostatnia Szansa”

Urodzona 12 października 1932 roku Bożena Wahl, jest polską malarką, scenografem i kostiumografem, a także założycielką Fundacji opiekującej się bezdomnymi zwierzętami i prowadzącej dla nich schronisko w Boguszycach Małych. Jako wybitna postać polskiej sceny artystycznej i jednocześnie niezwykle wrażliwa osoba, zasłynęła zarówno wystawami prezentowanymi w Polsce i na świecie, jak i aktywną działalnością społeczną.

Bożena Wahl – twórczość i stan ducha odzwierciedlany na obrazach

Obrazami polskiej artystki, która ukończyła ASP w Warszawie, ale i studiowała u samego Eugeniusza Eibischa, od lat zachwycają się zarówno twórcy polscy, zagraniczni, jak i właściciele najlepszych galerii europejskich oraz amerykańskich. Na przestrzeni wielu lat działalności twórczej jej prace wystawiane były w galeriach w Paryżu, Warszawie, Sztokholmie, Wiedniu, Hamburgu, Berlinie, Monachium, ale i w Kalifornii czy Nowym Jorku.

Bożena Wahl wraz z nieżyjącą już siostrą bliźniaczką, założyła w 1979 roku jedną z pierwszych w Polsce prywatnych galerii będących jednocześnie miejscem, w którym w Polsce można było wówczas zakupić obrazy bez specjalnej zgody władz. Nieruchomość w której powstała ta artystyczna przestrzeń, została zaprojektowana specjalnie do potrzeb galerii i była połączona z pracownią obu malarek i ich częścią mieszkalną.

Siostry Wahl nie tylko wspólnie malowały i tworzyły, ale i wystawiały w galerii prace wybitnych artystów m.in. Jana Lebensteina, Zdzisław Beksińskiego, Franciszka Starowieyskiego, Bruno Schulza, Witkacego czy Jacka Waltosia. Miejsce, który stworzyły stało się również centrum spotkań i indywidualnych wystaw (swoje prace prezentowali tu Jerzy Stajuda, Jan Dobkowski, Teresa Pągowska, Barbara Jonscher czy Jacek Sienicki).

Po śmierci siostry, w październiku 2020 roku, twórczość Bożeny Wahl znacząco się zmieniła, a tworzone przez nią obrazy zaczęły wybitnie odzwierciedlać jej samotność, wywołaną brakiem bliźniaczki. Aktualnie w dziełach artystki dominuje smutek, melancholia, żal i wszystkie towarzyszące tym emocjom kolory, kształty i formy. Kluczem obecnej twórczości są nie tylko przygnębiające i zarazem magnetyzujące autoportrety, postaci smutne, płaczące, zamyślone czy wystraszone, ale i sylwetki zupełnie niezabawnych klaunów, które zdają się drwić z ludzkich uczuć i potrzeb.

W swojej samotności, Bożena Wahl zakłada także Fundację dla zwierząt bezdomnych oraz specjalny przytułek, będący dla nich schroniskiem. Na obrazach artystki psy również są częstym motywem dzieł – podobnie jak i nieodłączną częścią jej prywatnego życia.