Brzeszczoty do wyrzynarek – najważniejsze informacje

Wyrzynarka to bardzo ciekawe narzędzi, które trafiło lata temu, nie tylko do warsztatów, ale i domów majsterkowiczów. Nie da się ukryć, że to jedno z tych elektronarzędzi, które są nam nieraz potrzebne w najbardziej zaskakujących monetach. Jednak samo urządzenie to jedno, a czymś zupełnie innym są jego części wymienne, czyli brzeszczoty do wyrzynarek dopasowane do konkretnej potrzeby.

Brzeszczoty do wyrzynarek – materiał wykonania

Jedną z ważnych zmiennych, wybierając odpowiednie brzeszczoty do wyrzynarek do konkretnych celów, jest materiał ich wykonania. To on w dużej mierze determinuje możliwości wycięcia precyzyjnych kształtów, bez niepotrzebnych uszkodzeń, czy to materiału, czy samego brzeszczotu.

Najczęściej wyróżnia się:

– brzeszczoty z węglika spiekanego – są one wykorzystywane głównie do stali nierdzewnych oraz innych metali,

– brzeszczoty do wyrzynarek wykonane ze stali węglowej – tego rodzaju brzeszczoty do wyrzynarek doskonale poradzą sobie z cięciem materiałów miękkich, takich jak drewno, płyty wiórowe, a nawet miękkie tworzywa sztuczne. Są to brzeszczoty wykorzystywane głównie w stolarstwie,

– brzeszczoty ze stali szybkotnącej – kolejne brzeszczoty do cięcia metali, jednak z głównym nastawieniem na cięcie metali miękkich i wymagających szczególnej ostrożności i precyzyjności.

Brzeszczoty, jeżeli chodzi o ich przeznaczenie są najczęściej oznaczane konkretnymi kolorami, tak aby kupujący nie musiał znać specyfiki materiałowej, z którego są wykonane, aby zakupić odpowiednie.

Brzeszczoty do wyrzynarek i geometria zębów

Jedną z istotnych kwestii jest także geometria zębów na brzeszczotach do wyrzynarek. W zależności od tego, jak są one wyprofilowane, nadają się do różnych prac.

Zęby falowane na brzeszczotach są wykorzystywane przy cięciu prostym.

Zęby o skośnych ostrzach, tak zwane ostrzone są najlepsze, jeżeli chcemy precyzyjnego cięcia.

Zęby rozwarte to brzeszczoty do najszybszego cięcia, które sprawdzając się przy pracach niewymagających szczególnego zachowania gładkiej powierzchni. Mogą one pozostawiać ślad na materiale, czyli fachowo mówiąc zgrubny rzaz.

Brzeszczoty do wyrzynarek i ich szerokość

Od tego, jakie brzeszczoty do wyrzynarek będą używane przy cięciu, zależy precyzyjność wycinania kształtów o mocniejszych łukach. Dlatego też, chcąc ciąć wyłącznie na prosto, spokojnie możemy wybierać szerokie brzeszczoty. Jednak jeżeli chcemy za pomocą wyrzynarki wyciąć różnego rodzaju łuki, potrzebujemy już brzeszczotów dużo węższych. Analogicznie im drobniejsze łuki, tym mniejsza szerokość brzeszczotu.