Budynek Prudential – niezwykła historia warszawskiego wieżowca

Nie każdy wie, że dzisiejszy Hotel Warszawa to na mapie miasta miejsce już niemal legendarne. Co ciekawe, wcale nie chodzi o luksusowe wnętrza i zadowolonych gości, którzy lubią tu wypoczywać, a o jego niezwykłą historię! Obiekt powstał blisko 90 lat temu, dokładnie w 1934 roku i był drugim, co do wielkości wieżowcem w całej Europie. Jeśli zatem ktoś myślał, że w budownictwie wielkogabarytowym jesteśmy za światem daleko w tyle, to się mylił!

Budynek Prudential – duma polskich budowniczych

Budowa tego nowoczesnego drapacza chmur była jedną z najbardziej prestiżowych inwestycji w międzywojennej Polsce. Zaangażowano do niej najlepsze firmy budowlane, renomowanych architektów i ścisłą czołówkę inżynierów, którzy zadbali o każdy najmniejszy detal tej nieruchomości. Budynek Prudential w dniu wielkiego otwarcia liczył sobie 66 metrów, miał aż 19 kondygnacji, w tym dwie podziemne i 17 nadziemnych i zasłynął niezwykłą w tamtych czasach izolacją dźwiękową, którą wykorzystano nawet w windach i systemie wentylacyjnym.

Do jego budowy zużyto 1500 ton stali, ponad 2 miliony cegieł i 2 tysiące ton cementu. Całość zachwycała także majestatyczną wieżą, którą podziwiać mogli mieszkańcy stosunkowo niskiej wówczas Warszawy, nawet z odległości dwudziestu kilometrów. Można śmiało powiedzieć, że jego budowie przyświecała misja najwyższej jakości i najwyższych standardów.

Łyk historii z ostrzałem artyleryjskim w tle

Ledwie pięć lat po hucznym otwarciu, losy budynku diametralnie się jednak zmieniły. Jego wysokość sprawiła, że w okresie powstania warszawskiego stał się doskonałym miejscem dla powstańców, którzy z jego okien ostrzeliwali zajęty przez najeźdźców budynek Poczty Głównej. To tutaj rozgrywała się wojenna historia. Mało tego, budynek ucierpiał również w dalszym ciągu II wojny światowej. Niszczony przez niemieckie bombardowania, ostrzeliwany i trafiany moździerzami, które Niemcy rzucali w niego, nie mogąc znieść powiewającej na nim, polskiej flagi.

Co ciekawe, mimo mocnych zniszczeń i charakterystycznych wyszczerbień, sama konstrukcja budynku przetrwała, potwierdzając tym samym najwyższe standardy i jakość użytych do jej budowli materiałów. Po wojnie obiekt odrestaurowano i to wg projektu pierwotnego architekta, a następnie na nowo otwarto w nim Hotel Warszawa.

Dziś w tym ponownie odnowionym, pięciogwiazdkowym hotelu, znów mogą wypoczywać turyści i chociaż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka historia otacza korytarze, którymi się przechadzają, to przed kolejną wizytą warto sobie o tym przypomnieć.