Bunkry warszawa – niepowtarzalne miejsca pełne tajemnic!

Burzliwa historia stolicy, która odcisnęła zdecydowane piętno na całej historii Polski, bo to właśnie tutaj rozgrywały się kluczowe, wojenne wydarzenia, zaznaczyła się również w postaci licznych pozostałości po przeszłych wydarzeniach. Nie wszyscy wiedzą, że na mapie miasta znajduje się szereg bunkrów i schronów, które kiedyś służyły powstańcom jako miejsca ochrony, ale i ataku przed wrogiem, a dzisiaj są częściowo lub całościowo dostępne do zwiedzania dla turystów.

Bunkry warszawa – intrygujące miejsca na mapie miasta

Zdecydowania większość interesujących historycznie miejsc w Warszawie stanowi pozostałość po mrocznym i ciężkim dla Polski okresie PRL, ale również obfituje w ruiny z czasów wojennych. To w tych okresach powstało w stolicy najwięcej obiektów wojskowych lub okołowojskowych, które dzisiaj są gratką dla wielbicieli historii oraz dla poszukiwaczy prawdy na bazie autentycznych wydarzeń, miejsc i opowieści sprzed lat.

W kategorii bunkry warszawa mówimy najczęściej o niewielkich ale i okazałych, zależnie od miejsca schronach tworzonych przy budowlach dawnych osiedli. Część bunkrów jest tak wytrzymała, że mogłaby z powodzeniem przetrwać w przypadku wybuchu bomby atomowej, a inne są prowizorkami, które miały jedynie chronić przed atakiem nieprzyjaciół na okres krótki, nie mający strategicznego długoterminowo znaczenia.

Osoby, które chciałyby zwiedzić te miejsca, mają do dyspozycji m.in. duży schron zlokalizowany pod zakładową strażą pożarną, kiedyś w miejscy Fabryki Samochodów Osobowych, który powstał wraz z tą fabryką, w latach 50. Aktualnie znajduje się tak ekspozycja około-muzealna, opracowana przez fanów PRL. Ciekawym obiektem jest również Alfa – tajne laboratorium utworzone między Cmentarzem na Powązkach a laskiem na Kole. Wewnątrz, głęboko pod ziemią znajduje się też centrum dowodzenia zbudowane na wypadek III wojny światowej. Kiedyś było to laboratorium biologiczne o najwyższej klasie bezpieczeństwa. O jego tajemnicach opowiadają dziś przewodnicy, a z racji na niskie ceny biletów, rocznie odwiedzają ten obiekt tysiące mieszkańców oraz turystów wpadających do Warszawy.

W poszukiwaniu bunkrów stołecznych, warto również zwiedzić Schron pod Hutą Warszawską ( z czasów zimnej wojny!), Fear Zone – zaaranżowany w samym centrum miasta, 10 metrów pod ziemią i przekształcony z dawnego schronu na pokój strachów, dwupoziomowy Schron pod Szpitalem przy ulicy Banacha czy znajdujący się przy ul. Wapowskiego, w Ursusie, nietypowy schron w przedszkolu. Ten ostatni można niestety podziwiać tylko z zewnątrz, ponieważ nie jest dostępny dla zwiedzających.