Butelka po oleju gdzie wyrzucić? Człowiek uczy się na przykładach

W życie weszło specjalne rozporządzenie, które zobowiązuje nas do poznania nowych zasad jeśli chodzi o zasady segregacji odpadów. Obowiązuje obecnie podział na pięć frakcji. Są to odpady zmieszane, szkło, tworzywa sztuczne, metale czy też bioodpady. Nowe zasady wzbudzają wiele wątpliwości oraz pytań. Człowiek najlepiej się uczy na konkretnych przykładach, jak chociaż butelka po oleju gdzie wyrzucić?

Ręcznik papierowy, paragon, styropian

Zużyty papierowy ręcznik należy wyrzucić do zmieszanych odpadów. Jeśli tłuste, zabrudzone czy też mokre ręczniki papierowe trafią błędnie do papiery, nogą niestety zanieczyścić całą frakcję samych odpadów. Ta sama zasada dotyczy papieru toaletowego, chusteczek higienicznych czy też serwetek. Celulozowe włókna w tychże produktach są już takie krótkie, że recykling jest niemożliwy.

Paragony wykonane są z termicznego papieru (zawiera on domieszki chemicznych substancji). Nie nadaje się w związku z tym do recyklingu. Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują z paragonów surowca, ani też z woskowanych papierów czy też papierów pokrytych sztucznym tworzywem. Paragon w związku z tym także wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.

A jak jest ze styropianem? Opakowanie styropianowe na przykład po jajkach czy też tacki po warzywach trafić powinny do pojemnika na tworzywa sztuczne oraz metale. Jeśli opakowanie styropianowe po jedzeniu na przykład na wynos są zatłuszczone, to powinny trafić do zmieszanych odpadów.

Butelka po oleju gdzie wyrzucić?

Butelka po oleju gdzie wyrzucić to zagadnienie niezwykle kłopotliwe. Musimy wiedzieć, że taka butelka trafić powinna do pojemnika na tworzywa sztuczne oraz na metale. Nie musimy w żadnym wypadku jej myć, ponieważ podczas odzysku jest w wysokich temperaturach czyszczona, ale zawsze ją wyrzucamy zakręcona. Pustą butelkę szklaną po oliwie czy też oleju wrzucamy do szkła. Także nie mamy obowiązku jej mycia, ale także wyrzucamy opróżnioną z zawartości oraz zakręconą.

Na sam koniec powiedzmy sobie nieco więcej o jajkach. Odzwierzęce produkty wyrzuca się do zmieszanych. Gdy obieramy jajka, to skorupki wyrzucamy do bio. Z kolei biało czy też żółtko zepsute trafić powinno do pojemników na odpady zmieszane. Skorupki jajek to świetne źródło wapnia, z które zrobić można nawóz dla części z roślin.

Troszkę to skomplikowane, ale możemy się tego nauczyć. Jak najbardziej jest to do zrobienia. Musimy tylko chcieć i mieć odpowiednią motywację. Nauczmy także tych zasad dzieci. Dzięki temu będzie im już o wiele, wiele łatwiej.