Butelka po oleju gdzie wyrzucić? Segregacja odpadów nietypowych

Mimo, iż odpady domowe segregujemy już od dobrych kilku lat, wciąż wiele osób ma problemy z określeniem, co wrzucić do danego pojemnika, a co nie powinno się w nim znaleźć. Ciekawym przykładem jest tutaj butelka po oleju, co do której miejsca wyrzucenia, pojawia się najwięcej wątpliwości. Szkło czy plastik? Myć przed wyrzuceniem czy nie myć? Nadaje się do recyklingu czy nie?

Butelka po oleju gdzie wyrzucić?

Odpowiadając na wszystkie wątpliwości dotyczące butelek po olejach, ale i np. oliwach, bo zasada jest tu identyczna: plastikowe butelki po oleju wrzucamy do kosza na odpady plastikowe, metalowe i tworzywa sztuczne, a szklane butelki (bo i w tej formie można kupić dziś olej czy oliwę) – do pojemników na szkło. Co ważne, w obu przypadkach nie trzeba myć butelek po takich oleistych, spożywczych substancjach (byłoby to czyste marnotrawstwo wody) i można je bez problemu wrzucić do kosza w takim stanie, w jakim butelka znajduje się po całkowitym opróżnieniu jej zawartości.

Osobną kwestią przy odpowiadaniu na pytanie „butelka po oleju gdzie wyrzucić” jest też kwestia jej nakrętki. W zależności od tego, z czego jest ona wykonana, postępujemy inaczej.

  • Nakrętki plastikowe na butelkach plastikowych – zakręcamy butelkę i wrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne. Tu można również wspomnieć o tym, że często nakrętki od butelek można wrzucać do różnych pojemników podczas akcji charytatywnych, przeznaczonych na zebranie funduszy na jakiś dobry cel. Ci, którym zależy na dzieleniu się i niesieniu w świat dobra, mogą więc odkręcić nakrętkę i zatrzymać ją do wykorzystania właśnie podczas takiej akcji.
  • Nakrętki plastikowe lub metalowe na butelkach szklanych – odkręcamy i wyrzucamy do pojemnika na plastik, podczas gdy butelkę odkładamy do kosza na szkło (!)

Warto pamiętać, że przy segregowaniu odpadów wcześniej czy później każdy natrafia na produkt, z którego określeniem co do materiału jego wykonania, ma problem. Absolutnie nie jest to powód do wstydu, więc zamiast wrzucać taki produkt na oślep, do pierwszego z brzegu kosza, dużo lepiej jest po prostu sprawdzić w internecie, gdzie taki materiał powinien być wrzucony. Dodatkowo, jeśli nie uda nam się (co wątpliwe!), znaleźć odpowiedzi samodzielnie, to można również zadzwonić do gminy lub firmy, która odbiera śmieci z naszego rejonu i po prostu zapytać o wyjaśnienie wątpliwości. Segregacja śmieci może być dobrą zabawą, a przy tym korzystnie wpływa na środowisko i dalszy recykling produktów, dlatego nie powinno się jej wagi lekceważyć.