Cegła w salonie – oryginalny sposób na aranżację przestrzeni

Wykorzystanie cegły w mieszkaniach prywatnych stało się modne dzięki inspiracjom wnętrzarskim, które kilkanaście lat temu przybyły do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam, i to już w latach 60. zaczęto wykorzystywać cegłę do wykończeń amerykańskich loftów. Kładziono ją na ścianach w różnej postaci: od zupełnie surowej, nieco poszarzałej, z widoczną zaprawą murarską między poszczególnymi „klockami”, jak i w wydaniu pomalowanym na różne kolory, nowoczesnym i niezwykle eleganckim.

Cegła w salonie – jak dopasować ją do pomieszczenia?

Pierwszym krokiem do wprowadzenia cegły na wewnętrzne ściany salonu jest zastanowienie się nad tym, jaki jej typ i kolorystykę chcemy wykorzystać? Czy ma ona symbolizować starsze czasu i nurt surowej aranżacji, czy może lśnić połyskiem klinkieru czysto dekoracyjnego? Dodatkowo warto rozważyć czy umieszczana ona będzie na wszystkich ścianach pomieszczenia, czy może tylko na jednej, głównej ścianie, której doda nieco industrialnego i jednocześnie ciepłego charakteru?

Cegła w salonie może być także inspirowana wykończeniami starych kamienic. W tym przypadku często stylizuje się na elementy ceglane wystające spod tynku, nie do końca dopieszczone, wyraźnie pachnące klimatem historii. Tego rodzaju cegła dodawała klasy przedwojennym mieszkaniom wielkich miast i dzisiaj, idąc tym tropem wprowadza się ją do wnętrz nowoczesnych.

Bardzo dobrym pomysłem jest też dopasowanie cegły do salonów opartych na drewnianych, niezabudowanych konstrukcjach. Mogą to być belki stropowe, które celowo pozostawione pod sufitem bez ich specjalnego malowania, ale i drewniane bale na strychach, nadbudówkach czy poddaszach. Połączenie takich naturalnych, drewnianych elementów z rudą cegłą lub jej innymi odmianami kolorystycznymi, może sprawić, że przestrzeń zyska zupełnie nowy styl!
P

rzy ceglanej ścianie dobrze jest umieścić drewniany lub drewnopodobny stół, ale też kapitalnie wyglądać będzie obok niej stalowy regał nawiązujący do klimatu industrialnego, kolorowy fotel z rozłożystym oparciem, czy zestaw kina domowego w zupełnie nowoczesnej stylistyce. Umiejętność łączenia we wnętrzach dwóch światów: współczesnego i dawnego, np. cegły i płaskich ekranów powieszonych na ścianie, czy cegły i obrazów w anty ramach – to coś, co robi duże wrażenie!

Cegłę ciekawie wykorzystuje się też jako element salonu, ale nie jego całość. Np. można nią zabudować filary podtrzymujące strop czy miejsce na kominek albo umieścić we wnękach, w których stoi tylko lampa albo fotel. Ceglana ścianka będzie też rewelacyjnie wyglądała w tle salonowej biblioteczki.