Ceropegia woodii – roślinny lampion pełen serc

Coś dla fanów domowych sukulentów! Chiński lampion, sznur serc czy pnący różaniec to tylko kilka określeń wskazujących na niezwykłą roślinę, jaką jest ceropegia woodii. Efektowna wizualnie, a do tego niewymagająca, podobnie zresztą jak i inne sukulenty, specjalnej pielęgnacji – skutecznie podbija serca Polaków i coraz częściej trafia pod strzechy. Co warto o niej wiedzieć?

Czym wyróżnia się ceropegia woodii i jak ją uprawiać w domu?

Domowa uprawa tej pięknej rośliny zachwyci wszystkich tych, którzy nie mają na co dzień zbyt wiele czasu na to, by zajmować się roślinami i jednocześnie lubią na nie patrzeć, podziwiając  ich ciekawą formę, kolor i kształty. Do prawidłowej uprawy tego kwiatu wystarczy spełnienie ledwie kilku warunków, a odwdzięczy się on nam nie tylko fantastycznym wyglądem, barwą cieszącą oko, ale i bardzo praktycznymi zaletami! Nie wszyscy wiedzą, że roślina ta ma talent do łapania owadów, ale nie zjada ich, ani nie krzywdzi, a jedynie zanurza je w swoim pyłku i uwalania, sprawiając, że to właśnie one przenoszą pyłki na inne jej kwiaty, powodując w efekcie ich zapylenie i późniejszy rozrost.

Ceropegia woodii jest rośliną pochodzącą z Afryki, chociaż można ją spotkać także na trudnych przestrzeniach australijskich oraz w południowej Azji. To właśnie pochodzenie i wzrost w tych ciężkich warunkach przyrodniczych sprawia, że w polskich domach świetnie sobie radzi i nie wymaga ani jej częstego podlewania, ani nadmiaru troski. Można powiedzieć, ze jest wprost stworzona do mieszkań, których właściciele nie mają czasu na codzienne doglądanie kwiatów i zdarza im się zapomnieć o ich podlewaniu.

Roślinę najlepiej jest umieścić w domu w miejscu słonecznym, blisko okna, tak by miała ciepło i warunki zbliżone do jej naturalnego pochodzenia. Zbyt duża ilość ostrego światła latem lub zbyt małą zimą od razu zostanie zasygnalizowana przez zmianę koloru jej fantazyjnych listków, które przypominają drobne serduszka. Najlepiej jest uprawiać ją w glebie żyznej, dobrze przepuszczalnej, o odczynie nieco kwaśnym, ale też bez przesady. Świetnie rozwija się w ziemi będącej mieszankę gliny, torfu i piasku, z dodatkiem ziemi kompostowej. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej w płytkiej ale dużej donicy, tak, by mogła się rozrastać i piąć ku górze.

Dobrze uprawiana – będzie cieszyć oko kwiatami, które rozwijają się późnym latem lub późną jesienią. Tworzone przez nią kaskady liściastych pędów w formie serc, prezentują się w domu fenomenalnie! Można ją śmiało przycinać i rozsadzać.