Chcesz odmienić wystrój mieszkania? Odśwież swoje drewniane meble

Nowoczesne meble drewniane są idealnym dopełnieniem każdego wnętrza. Solidna konstrukcja i wysokiej jakości materiał idą w parze z ponadczasowym designem. Jeśli masz takie meble w domu, to doskonale wiesz, o czym mowa. Niemniej meble drewniane ulegają eksploatacji i warto je czasem odświeżyć. W taki sposób można również odmienić ich charakter. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drewniane meble – odśwież je w łatwy sposób

Meble dębowe czy meble sosnowe to niezwykle trwałe i eleganckie elementy aranżacji. W przemyśle meblarskim nie ma szlachetniejszego surowca niż dobrej jakości drewno. Bywa jednak, że wskutek codziennej eksploatacji mebel zmatowieje czy też na jego powierzchni pojawią się drobne uszkodzenia mechaniczne. Jak wówczas odświeżyć szafkę, komodę, stolik kawowy, szafki nocne czy stoły drewniane?

  1. Na początek należy mebel umyć, a następnie przeszlifować jego powierzchnię papierem ściernym (meble należy szlifować w kierunku włókien, by nie powstały nieestetyczne „zadziory”).
  2. Trzeba pamiętać o oczyszczeniu mebla z pyłu i odtłuszczeniu powierzchni benzyną ekstrakcyjną.
  3. Kolejny krok to wykonanie niezbędnych napraw – jeżeli w drewnie są ubytki, to trzeba zastosować specjalną szpachlę, dostępną w sklepach budowlanych. Produkt ten występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, a po wyschnięciu świetnie imituje drewno i się do niego dopasowuje.
  4. Następnie można mebel pomalować farbą do drewna, stosując się do zaleceń producenta. Można jednak pozostawić naturalną strukturę drewna.
  5. Na koniec trzeba zabezpieczyć odświeżony mebel za pomocą lakierobejcy (https://www.vidaron.pl/produkty/do-wewnatrz).

Jak dbać o meble z litego drewna?

Właściwa pielęgnacja mebli drewnianych pozwoli cieszyć się ich widokiem i funkcjonalnością przez wiele lat. Meble z drewna należy czyścić miękką ściereczką – zwilżoną samą wodą lub z dodatkiem płynu antystatycznego. Do pielęgnacji drewnianych mebli nie zaleca się stosowania agresywnych środków chemicznych. Woskowane meble są wprawdzie zabezpieczone odpowiednimi preparatami przed zawilgoceniem. Niemniej wszelkie rozlane płyny czy wodę należy od razu zetrzeć.

Co ciekawe – duży wpływ na stan drewnianych mebli mają panujące we wnętrzu warunki, czyli temperatura i wilgotność powietrza. Pomieszczeń nie należy przegrzewać. Powinno się utrzymywać temperaturę poniżej 25 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność nie powinna przekraczać około 50%.

Jeżeli mamy w domu stół z litego drewna, to pamiętajmy o zabezpieczeniu przed wysokimi temperaturami. Lepiej postawić podkładkę pod gorący kubek czy talerz zupy, niż narażać mebel na uszkodzenie czy powstanie przebarwień.

Solidne meble drewniane – wystrój na lata

Meble drewniane, meble skandynawskie, z litego drewna sosnowego czy dębowego to najpiękniejsze elementy aranżacji. Można za ich pomocą stworzyć niepowtarzalny klimat. Drewno już na pierwszy rzut oka daje wrażenie szlachetności. Poza tym, że drewniane meble są trwałe (odpowiednio pielęgnowane posłuży przez lata), to cechują się również ponadczasowym designem.

Niebywałą zaletą drewnianych mebli jest możliwość odświeżenia ich, gdy zajdzie taka potrzeba. Wiele osób decyduje się na renowację starych drewnianych mebli, które stanowią niemalże rodzinną pamiątkę. Piękne kredensy drewniane czy pakowne szafy są obecnie towarem deficytowym, jeśli chodzi o rynek meblarski.

Nawet jeśli producent mebli drewnianych ma w swojej ofercie takie meble, to trzeba się liczyć z wysoką ceną. Tymczasem w łatwy sposób można odnowić te meble, które mamy już w domu – po babci, schowane na strychu czy po prostu podniszczone.

Takie elementy wystroju dodają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, ponieważ mają swoją historię i zaklętą w słojach duszę.