Fort 8 (Służew) to pozostałość po wojskowych zabudowaniach zwanych Twierdzą Warszawy, które władze carskie wzniosły pod koniec XIX wieku. W ceglanych budynkach były stajnie, następnie przerobiono je na magazyny. W 2019 roku prywatny Inwestor zainwestował w to miejsce, dając mu nowe życie. Teraz znajdują się tu modne pracownie, restauracje i kawiarnie.
Fort 8 (Służew) – historia
Fort został wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku według rosyjskiego projektu F1879. Był dwuwałowym obiektem ziemno-ceglanym o dwóch czołach i barkach oraz koszarach szyjowych. Teren o powierzchni 26,17 hektara położony jest na wzniesieniu pomiędzy skarpą warszawską i doliną Potoku Służewieckiego.
W latach 70. istniało tutaj wojskowe osiedle mieszkaniowe dla najwyższej kadry Ludowego Wojska Polskiego (tzw. osiedle generalskie). W 1981 roku wybudowano okopy wzmocnione betonowymi elementami, a ich linia bojowa skierowana była w kierunku miasta.
Do dziś zachowały się koszary szyjowe, ruiny kaponier, fundamenty tradytora, lodownia na zapolu oraz częściowo zniekształcone formy ziemne. W 1990 roku fort został wpisany do rejestru zabytków.
W latach 90. miejsce przejęła Agencja Mienia Wojskowego, która następnie sprzedała fort jednej ze spółek deweloperskich. Przy forcie powstały bloki mieszkalne, fort poddano rozległej rewaloryzacji, a w dawnych koszarach powstała niewielka galeria handlowa o nazwie Fort 8.
Forcie 8 dziś
Na terenie fortu aktualnie znajdują się punkty gastronomiczne, kawiarnia, sushi i grill bar. Można tutaj również kupić lub napić się whisky. Inwestor oczyścił cały budynek i podzielił kazamaty na lokale usługowe — w sumie znajduje się tutaj 16 pomieszczeń o powierzchni od 70 do 220 m. W jednym z nich swoją pracownię otworzyła znana z telewizji projektantka wnętrz — Dorota Szelągowska.
Fort 8 zlokalizowany jest niedaleko skrzyżowania Dolinki Służewieckiej z Nowoursynowską. Na miejsce można dojechać komunikacją miejską, rowerem, bądź samochodem – przy forcie znajduje się parking.