Ciekawe miejsca w Warszawie: Fort Mokotów

Gdzie w Warszawie spotkać się ze znajomymi i przy okazji napić się pysznej kawy lub zjeść smaczny obiad? Proponujemy Fort Mokotów! To zabytkowa carska fortyfikacja, która aktualnie łączy pozostałości po twierdzy z nowoczesną przestrzenią do pracy, restauracjami oraz miejscem do spacerów i spotkań.

Fort Mokotów — historia

Fort Mokotów, a właściwie Fort M, wzniesiony został w latach 80. XIX wieku, i stanowił fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Zlokalizowany jest przy ulicy Racławickiej, która dawniej znajdowała się w pobliżu ówczesnej wsi Mokotów. Obok niego powstały dwa inne forty: Tscha-M Rakowiec oraz M-Tsche Odyńca, które połączono wałem, a po jego północnej stronie wybudowano drogą fortową. Było to typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z suchą fosą, do której dostępu broniły ceglane kaponiery. W latach 1889-1892 fort przeznaczono na cele magazynowe.

W okresie PRL-u umieszczono tu Zakłady Radiowo-Telewizyjne ZARAT, a w okresie międzywojennym, po likwidacji fortu, znajdowały się tu maszty nadawcze stacji Warszawa II Polskiego Radia. Stąd we wrześniu 1939 roku transmitowano słynne odezwy do mieszkańców prezydenta Warszawy (mimo że radiostacja była pod ostrzałem). W trzeciej dekadzie września toczono o niego ciężkie walki.

Fort Mokotów wpisany jest do rejestru zabytków.

Fort Mokotów — dziś

Obecnie z budowli pozostały jedynie koszary, a przez podziemia prowadzi ukryty tunel. Fort Mokotów otoczony jest zabudową mieszkalną wzdłuż ulic Balonowej, Olimpijskiej i Płatowcowej, i wykorzystywany jest jako siedziba firm. Znajdują się tu również lokale gastronomiczne, a jeszcze niedawno było to zagłębie klubowe (Klinika, Balsam, ClubRock, Pruderia).

W połączeniu z zielenią oraz ciszą i spokojem Fort Mokotów to świetnie miejsce do spaceru i odpoczynku od miejskiego zgiełku. A dobrze zachowane budowle pozwalają poczuć klimat dawnych lat.

Fort Mokotów — informacje ogólne

Odległość od centrum Warszawy: 5 km.

Sposób dojazdu: samochód, rower, komunikacja miejska.

Czas zwiedzania: ok. 2 godziny.

Koszt wstępu: za darmo.

Adres: ul. Racławicka 99, 02-634 Warszawa.

Co warto zobaczyć: pozostałość po fortyfikacji, koszary, schrony, przejście wałem oraz Czerwoniak (budynek z czerwonej cegły).