Ciekawe pomysły na aranżację balkonu i tarasu

Słoneczne, ciepłe dni sprzyjają spędzaniu czasu na powietrzu. Chętniej spacerujemy po lesie oraz parku, powodzeniem cieszą się także przydomowe ogródki i działki położone poza miastem. Gdy jednak nie mamy takich możliwości, warto odpocząć na swoim balkonie lub tarasie. Aby stały się one przytulnym i komfortowym zakątkiem, trzeba je odpowiednio zaaranżować.

Posiadanie ogrodu deklaruje 48% Polaków. Najczęściej ich właścicielami są mieszkańcy wsi (67%). W miastach poniżej 20 tys. mieszkańców ogród posiada 34% ludzi, w większych – od 20 do 99 tys. – 29% mieszkańców, a w aglomeracjach powyżej 500 tys. – tylko 16%.

Zielony balkon lub taras ma 38% Polaków. Tego typu miejsca odpoczynku są popularne w miastach mających od 100 do 500 tys. mieszkańców (47%). Najmniej popularne balkony i trasy są wśród społeczności wiejskiej (33%).

Aż 77% Polaków ma przynajmniej jedno z tzw. zielonych miejsc wypoczynkowych tj. działka, ogród, balkon lub taras. Świadczy to o tym, że nasi rodacy lubią spędzać czas we własnych roślinnych azylach, które mogą samodzielnie aranżować.

Jak sfinansować aranżację balkonu lub tarasu?

Aranżacja balkonu czy tarasu obejmuje wykonanie podłogi, zaplanowanie osłony przed spojrzeniami sąsiadów oraz wybór i zakup komfortowych mebli. Dopełnieniem wystroju będą zielone rośliny oraz dekoracje i oświetlenie. Największym wydatkiem w zakresie wystroju takiej przestrzeni obok mieszkania czy domu są meble i podłoga, zwłaszcza gdy nasz taras ma więcej niż 10 m2. Jeszcze wyższe koszty związane z balkonem czy tarasem poniesiemy, gdy zdecydujemy się na zabudowę tych pomieszczeń.

– Całkowity koszt zabudowy i aranżacji balkonu czy tarasu może okazać się dość wysoki. Cena takich usług zależy od tego, czy zdecydujemy się na projektanta i jakie materiały wybierzemy do ich wystroju – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Aranżację balkonu czy tarasu można sfinansować pożyczką na raty. Unikniemy wtedy skomplikowanych formalności. Taką pożyczkę na remont można zaciągnąć przez Internet, a więc komfortowo i bez wychodzenia z domu. Ratalna forma spłaty sprawia, że takie zobowiązanie nie nadwyręży domowego budżetu. Do tego można łatwo dostosować wysokość raty do swoich możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty – podkreśla ekspert.

Aranżacja balkonu – modne i funkcjonalne rozwiązania

Planując aranżację balkonu czy tarasu, potraktujmy tę przestrzeń jako dodatkowe pomieszczenie, które będzie służyło jako zakątek wypoczynkowy i funkcjonalny. Najmodniejsze w tym sezonie są przytulne aranżacje, w których wykorzystuje się naturalne materiały, kolory w barwach ziemi oraz etniczne dekoracje. W takiej stylistyce dobrze będą wyglądały drewniane meble, podłoga także powinna być wykonana z naturalnych materiałów.

Aby balkon czy taras był wygodny i przytulny, warto zadbać o zielone dodatki i mnóstwo kolorystycznie pasujących do wybranego stylu poduszek. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie z mieszkania na balkon palm, dracen czy paproci. Oświetlenie powinno być delikatne i nastrojowe. Dodatkowo dobrze jest zadbać o odpowiednie zadaszenie, tak abyśmy mogli korzystać z balkonu czy tarasu także przy mniej sprzyjającej pogodzie.

Balkon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny już od kilku lat pozostaje jednym z najmodniejszych, zwłaszcza w przypadku małych balkonów. Folkowy klimat sprzyja leniuchowaniu i odpoczynkowi od miejskiego zgiełku. Urządzając balkon w tym stylu, postawmy na stonowaną kolorystykę mebli, dodatków i tkanin oraz na naturalne, jasne barwy, takie jak biel, beż, błękit oraz jasne brązy. Najważniejszym dodatkiem do balkonu w stylu rustykalnym są rośliny. Dzięki nim takie miejsce będzie przypominało łąkę pełną kwiatów lub ogródek.

W takiej przestrzeni idealnie sprawdzą się pelargonie, surfinie, bratki oraz różne zioła, takie jak oregano, mięta czy też bazylia. Zaletą stylu rustykalnego jest to, że nie trzeba kupować nowych mebli – w tej aranżacji lepiej sprawdzą się te kupione na pchlim targu czy też na giełdzie staroci. Mogą być one wykonane z drewna, wikliny lub rattanu. W tej stylizacji ważne są także skrzynie, koszyki, poduszki oraz koce.

Balkon lub taras w stylu boho

Ponadczasowy styl boho charakteryzują białe meble, zielone rośliny oraz dużo klimatycznych dodatków. Wybierając modele do aranżacji balkonu lub tarasu w stylu boho, postawmy na te wykonane z białego drewna tekowego lub technorattanu. Niezbędne będą także funkcjonalne sprzęty, takie jak stoliki, krzesła itd. Warto także zdecydować się na podwieszane elementy wystroju, np. hamak, siedzisko lub huśtawka. Odpowiednią atmosferę na balkonie i tarasie dopełnią różnego rodzaju latarenki, świece, lampiony i kosze z wikliny.

W stylu boho świetnie sprawdzają się rośliny zielone eksponowane w wiklinowych koszach i ceramicznych donicach. Do tej aranżacji najlepiej wybrać trawy ozdobne i pampasowe, bluszcze i winobluszcz oraz rośliny egzotyczne np. palmy, cytryny lub bananowce.

Balkon i taras to miejsca, gdzie wiosną i latem spędzamy mnóstwo czasu. Z reguły takie przestrzenie służą do wypoczynku na powietrzu, dlatego powinny być komfortowe i funkcjonalne. Dobrze jest także, gdy są ozdobione roślinami zielonymi i mają klimatyczne oświetlenie. Kolorystyka aranżacji balkonu czy tarasu jest zależna od tego, jaki styl wystroju wybierzemy. Najlepiej postawić na kolory naturalne, w spokojnej barwie, dobrze komponujące się z roślinami, które wybierzemy na balkon.