Co powinna zawierać kuchnia w stylu wiejskim? Aranżacyjne wskazówki

Sielsko, wiejsko, anielsko? Klimaty wnętrzarskie rodem z domu babci już od dawna wiodą prym we współczesnych pomysłach na urządzenie domu. I chociaż daleko im do wykończeń pachnących sadzą z brudnego pieca, nieestetycznych i kojarzonych z bardzo dawną, zaniedbaną wsią, to podrasowane o nowoczesne inspiracje, stylowe meble i dodatki – robią w domach prawdziwą furorę. Wiejskie klimaty w nowym wydaniu – to jest coś, co sprawdza się idealnie i pozwala stworzyć w domu niezwykle ciepłą, przytulną atmosferę!

Kuchnia w stylu wiejskim – 4 ważne zasady

Kluczem do urządzenia kuchni na stylistykę wiejską jest odpowiednie wypośrodkowanie kolorów, materiałów, mebli i ozdób, tak, by jednocześnie były one dobrane z nutą nowoczesności, ale i nie zatraciły wiejskiego charakteru. Większość osób marzy o kuchni „jak u babci”, ale pomijając wszystkie wiążące się z tym niedogodności minionych czasów.

Kuchnia w stylu wiejskim to po pierwsze przestrzeń: dużo miejsca, otwarte wnętrze i możliwość swobodnego poruszania się w niej nawet kilku osób jednocześnie. Oczywiście nie zawsze uda się taki efekt osiągnąć w małych mieszkaniach, ale co do zasady, im więcej przestrzeni, tym ładniej można ją urządzić wiejskimi dodatkami.

Druga zasada: postaw na drewno i jasne kolory tła. Wiejskie kuchnie cechują się dużą ilością drewnianych wykończeń: od podłóg, ścian, po dobrze widoczne belki stropowe pod sufitem. Drewno najlepiej dobrać w kolorach jasnych, ciepłych i przytulnych, przecinając je bielą ścian, barwami ecru czy kolorami lnu. Im więcej naturalności, tym lepiej! Zdecydowanie zaleca się unikanie ciemnych odcieni drewna – kuchnia, jako miejsce do gotowania i podawania posiłków, powinna wyróżniać się jasnym wrażeniem i dużą ilością wpadającego do niej światła. Przytulnie, a nie smutno. Jasno, a nie przytłaczająco.

Trzecia zasada aranżacji kuchni wiejskiej, to dekoracje zbliżone formą, kształtem i kolorem do wszystkiego tego, co wiąże się z naturą, lasem i klimatami pól uprawnych. Świetnie sprawdzą się ozdoby typu wazony pełne świeżych kwiatów, makatki, wyroby ceramiczne w kolorach jak spod pędzla lokalnego artysty, figurki zwierząt (np. bocian opierający się nóżką o cukierniczkę czy rude kociaki ustawione pod telewizorem) a także wyroby wiklinowe: kosze, plecionki, dekoracje wiszące.

Ostatnim z najważniejszych elementów jest pamiętanie o tym, że babcia wszystko zawsze miała pod ręką. W przeciwieństwie do mieszkań aranżowanych nowocześnie, w których wszystkie garnki, sztućce czy patelnie są szczelnie ukryte w szafkach, kuchnia wiejska zaleca coś wręcz przeciwnego. Warto wykorzystać blaty i otwarte regały jako miejsca, na których rzeczy te będą leżały na widoku i stanowiły swoistą dekorację. Nie dość, że wygodnie będzie się po nie sięgało, to swoją stylistyką dodadzą całości sielskiego charakteru.