Co tnie tarcza diamentowa? Jak działa?

Tarcze diamentowe umożliwiają cięcie różnych, nawet bardzo kruchych materiałów. Jakie są ich najważniejsze rodzaje i zastosowania?

Chociaż od ponad dekady diament nie jest już uznawany za najtwardszy minerał świata, to nadal należy do ścisłej czołówki. Z twardością absolutną 1600 i dziesiątą, najwyższą pozycją na skali Mohsa znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Jednym z najważniejszych przykładów jego użycia są tarcze tnące. Dzięki swoim parametrom doskonale sprawdzają się w obróbce najbardziej wymagających surowców – np. betonu lub ceramiki. W nowym artykule wyjaśniamy, czym cechują się tarcze diamentowe i do czego konkretnie są wykorzystywane.

Tarcza diamentowa: jak jest zrobiona?

Tarcze diamentowe, wbrew swojej nazwie, nie są w całości wykonane z tego minerału. Podstawę stanowi metalowy (zazwyczaj stalowy lub aluminiowy) korpus, do którego krawędzi przytwierdza się ziarenka proszku diamentowego. W tarczach lutowanych są one przyspawane, natomiast w modelach laserowych – zgrzane. Mocne połączenie korpusu z proszkiem jest bardzo istotne – tylko w ten sposób można osiągnąć odpowiednie właściwości ścierne. W zależności od typu tarczy, proszek może być zespolony z tarczą na całym obwodzie (tarcza ciągła) lub jedynie na określonych odcinkach (tarcza seghmentowa). Szeroki wybór tarcz diamentowych jest dostępny na https://raptorstore.pl/tarcze-diamentowe.

Jakie materiały tnie tarcza diamentowa?

Wysoki stopień twardości czyni z tarcz diamentowych uniwersalne narzędzie, za pomocą którego można ciąć materiały, których obróbka innymi metodami przysparzałaby dużych trudności. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:

  • różne gatunki stali, stopy aluminium i inne metale;
  • ceramika (w tym klinkier, gres, płytki glazurowane i terakota);
  • drewno;
  • szkło;
  • beton;
  • kamień;
  • nawierzchnie bitumiczne;
  • tworzywa sztuczne.

Jak wybrać odpowiednią tarczę diamentową?

Chociaż na rynku dostępne są tarcze diamentowe uniwersalne, w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie użycie produktu dedykowanego obróbce danego materiału. Producenci często wymieniają surowce, do których przeznaczona jest dana tarcza. Jeśli tej informacji brakuje, warto zastosować się do następującego podziału:

  • tarcze ciągłe do płytek glazurowanych, gresu i kamienia;
  • tarcze segmentowe ze szczelinami do betonu lekkiego, dachówek oraz cegły.

Tarcze diamentowe bez szczelin, chociaż zostały opracowane z myślą o cięciu betonu, są uznawane za najbardziej uniwersalny typ. Nadają się również do cięcia cegieł (w tym klinkierowych) lub materiałów o wysokiej kruchości.