Szukasz kołdry idealnej, która zapewni ci zdrowy, komfortowy sen? Wybór jest na tyle duży, że czasem ciężko podjąć ostateczną decyzję. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie ma odpowiedni wybór kołdry. Jakość produktu może znacząco wpłynąć na komfort naszego snu. A sen, jak wszyscy wiemy, to zdrowie!
1. Kołdry obciążeniowe: „lekarstwo” na problemy ze snem
2. Kołdry puchowe a kołdry bambusowe
3. Kołdry wełniane: zalety
Właściwa regeneracja podczas snu zapewnia nam dobre samopoczucie przez cały dzień. Doskonale wiemy, jak trudno zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami, gdy jesteśmy niewyspani. Dlatego, dla zdrowia i samopoczucia, warto zadbać, o jak najlepsze warunki podczas snu. Kołdra w tym przypadku jest jednym z ważniejszych zakupów.
1. Kołdry obciążeniowe: „lekarstwo” na problemy ze snem
Wielu z nas zmaga się z bezsennością. Czasem wydaje nam się, że jesteśmy bardzo senni i zaśniemy tuż po tym, jak przyłożymy głowę do poduszki. Ale potem sen nie przychodzi bądź też często się budzimy, przez co rano wcale nie czujemy się wypoczęci.
Wraz z zakupem kołdry warto wziąć pod uwagę nasze potrzeby i do nich dopasować wypełnienie kołdry, materiał itd. Zastanówmy się, czy chcemy kupić kołdry całoroczne, czy też raczej sezonowe (kołdra letnia lub zimowa). Pamiętajmy, że możemy również wybrać specjalne kołdry antyalergiczne, które znacznie ułatwią życie alergikom.
Wypełnienie tradycyjnej kołdry to zazwyczaj puch lub pierze, możemy jednak zakupić również kołdry obciążeniowe, które składają się z bawełny i środka ciężkości. Kołdry obciążeniowe można nazwać kołdrami „do zadań specjalnych” – spanie pod kołdrą tego rodzaju pozytywnie wpływa na zdrowie psychofizyczne. Optymalny poziom obciążenia neutralizuje lęk i stres, daje też poczucie odprężenia i bezpieczeństwa. Śpiąc pod taką kołdrą, zdecydowanie łatwiej można wprowadzić się w poziom głębokiego snu, pomagając też wyregulować jego jakość.
Przyjmuje się, że waga kołdry obciążeniowej powinna wynosić ok. 10 proc. masy ciała.
2. Kołdry puchowe a kołdry bambusowe
Dla wielu osób „kołdra idealna” to taka, która posiada naturalne wypełnienie. Takie kołdry gwarantują zdrowy i spokojny sen. Są ciepłe, a jednocześnie lekkie, pozwalają skórze „oddychać” i doskonale sprawdzają się o każdej porze roku.
Kołdry puchowe są lekkie i świetnie izolują przed zimnem. Ze względu na izolację termiczną, sprawdzają się również latem. Za najlepszy uważa się puch gęsi – jest on bardziej wytrzymały, a do tego zapewnia trwałość kołdry.
Kołdry bambusowe wypełnione są mieszanką włókien celulozowych bambusa i włókien syntetycznych. Co ważne, bambus ma antybakteryjne oraz antygrzybicze właściwości. Jest trwały i lekki, a dodatkowo wyróżnia się również działaniem antystatycznym i termoregulacyjnym. Stanowi także ochronę przed promieniowaniem UV.
3. Kołdry wełniane: zalety
Jeszcze kilkanaście lat temu kołdry wełniane były mile widzianym gościem w każdym domu. A zapraszano je nie bez przyczyny – kołdra z wełny jest bardzo ciepła i doskonale sprawdza się zimą. Składa się z jednej lub kilku warstw materiału, który bazuje na naturalnym runie zwierzęcym.
Kołdry wełniane są wyjątkowo dobrym wyborem dla alergików, o ile oczywiście dana osoba nie jest uczulona na wełnę. Warto pamiętać, że tania kołdra wełniana może być ciężka i szybko tracić sprężystość. Dlatego i w tym przypadku jakość wsadu ma ogromne znaczenie. Najlepszym wyborem, zarówno na zimę, jak i na lato, będzie wełna z merynosów.