Co zrobić, gdy przekwitną floksy? Pielęgnacja po kwitnieniu

Floksy (Phlox) to jedne z najpiękniejszych bylin ogrodowych, które w okresie letnim zdobią rabaty, skarpy i ogrody wiejskie intensywnym zapachem oraz bogactwem barw. Gdy jednak ich barwne kwiatostany zaczynają przekwitać, wiele osób zastanawia się, jak odpowiednio zadbać o rośliny, by pozostały zdrowe i pięknie zakwitły w kolejnym sezonie. Oto praktyczny przewodnik pielęgnacji floksów po zakończeniu kwitnienia.

Czy floksy trzeba przycinać po przekwitnięciu?

Tak – i to jedno z najważniejszych zadań pielęgnacyjnych. Ścinanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja rozwojowi nowych pędów bocznych, zapobiega samosiewowi (szczególnie w przypadku floksów jednorocznych) i poprawia estetykę rośliny. W przypadku floksów wiechowatych (Phlox paniculata) należy usunąć cały pęd kwiatostanowy tuż nad pierwszym silnym rozgałęzieniem.

Przycięcie rośliny pozwala jej przekierować energię z produkcji nasion na wzmocnienie systemu korzeniowego i rozwój liści. W niektórych przypadkach (gdy lato jest długie i ciepłe) przycięcie może nawet pobudzić roślinę do powtórnego kwitnienia.

Czy podlewać floksy po kwitnieniu?

Po zakończeniu kwitnienia floksom nadal trzeba zapewniać umiarkowane podlewanie, szczególnie w przypadku dłuższych okresów bez deszczu. Chociaż nie kwitną, to wciąż gromadzą siły przed zimą. Zbyt suche podłoże może osłabić roślinę i zwiększyć jej podatność na choroby.

Warto podlewać rośliny rano lub wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio na ziemię, nie na liście – pomoże to zapobiec rozwojowi mączniaka prawdziwego, który często atakuje floksy.

Czy nawozić floksy po kwitnieniu?

Tak, jednak nawożenie należy ograniczyć do jednego, ostatniego w sezonie zasilenia. Najlepiej użyć nawozu jesiennego, ubogiego w azot, a bogatego w potas i fosfor. Taka kompozycja składników wspomaga drewnienie pędów, przygotowuje roślinę do spoczynku zimowego i zwiększa jej odporność na mróz.

Przeczytaj też:  Miskant chiński Red Chief – co powinniśmy wiedzieć o tej roślinie?

Nie należy już stosować nawozów azotowych, które mogłyby pobudzić roślinę do wypuszczania młodych, delikatnych pędów – narażonych na przemarzanie.

Jak przygotować floksy na zimę?

Pod koniec sezonu wegetacyjnego – zazwyczaj w październiku – należy przyciąć pędy floksów przy ziemi, pozostawiając ok. 5–10 cm nad powierzchnią gruntu. Pozostawienie zbyt długich pędów może prowadzić do ich gnicia i stwarzania schronienia dla szkodników.

Po przycięciu dobrze jest obsypać miejsce karpy warstwą kompostu lub ziemi ogrodowej. W chłodniejszych regionach kraju warto dodatkowo zastosować ściółkowanie korą, torfem lub liśćmi – szczególnie w przypadku młodych roślin.

Czy floksy trzeba przesadzać po kwitnieniu?

Floksy wiechowate rosną w jednym miejscu przez wiele lat, ale co 3–5 lat warto je odmłodzić przez przesadzanie. Najlepszy czas na ten zabieg przypada właśnie po zakończeniu kwitnienia – we wrześniu lub październiku.

Przesadzanie pozwala poprawić kondycję roślin, zapobiec ich przerzedzeniu oraz ograniczyć choroby korzeni. Wykopane kępy należy podzielić ostrym nożem, zachowując każdą z części z fragmentem systemu korzeniowego i kilkoma zdrowymi pędami. Nowe sadzonki można natychmiast posadzić w przygotowanych stanowiskach.

Jakie choroby mogą pojawić się po kwitnieniu?

Po kwitnieniu floksy często stają się bardziej podatne na choroby grzybowe – szczególnie mączniaka prawdziwego, objawiającego się białym nalotem na liściach. Najczęściej wynika to z wilgoci osiadającej na liściach i gorszego przewiewu w gęsto rosnących kępach.

By ograniczyć rozwój choroby, warto:

  • usuwać porażone liście,
  • stosować ekologiczne preparaty (np. na bazie sody oczyszczonej lub wyciągu ze skrzypu),
  • dbać o przewiewność roślin poprzez dzielenie i rozsadzanie zbyt zagęszczonych kęp.

Jak zadbać o floksy jednoroczne po przekwitnięciu?

Floksy jednoroczne (Phlox drummondii) nie zimują w gruncie – po kwitnieniu ich cykl życiowy się kończy. Rośliny można usunąć z rabaty, a miejsce po nich przekopać i przygotować pod kolejne nasadzenia.

Przeczytaj też:  Supertunia Vista – jak rozmnażać tę efektowną roślinę balkonową?

Jeśli chcesz zachować ich odmianę, możesz zebrać nasiona z przekwitłych kwiatostanów. Gdy nasiona dojrzeją (mają brunatny kolor), ścina się je, suszy i przechowuje do wiosny w suchym miejscu.