Gryz budowlany oraz inne odpady powstające podczas budów, renowacji, czy wyburzeń wymagają składowania i utylizacji według określonych procedur. Nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie jest zagrożone wysokimi karami – dotyczy to szczególnie przedsiębiorców. Co zatem zrobić z kłopotliwymi odpadami, by pozbyć się ich szybko, wygodnie i zgodnie z prawem?
Gdzie firmy mogą wyrzucać odpady budowlane i tzw. kłopotliwe?
Odpadów budowlanych i remontowych nie można wyrzucać według własnego uznania. Polskie i unijne przepisy dokładnie regulują, jak należy postępować ze śmieciami różnego typu. Dzięki tym zasadom możliwa jest segregacja i skuteczny odzysk wielu materiałów, a także ich bezpieczna dla ludzi i środowiska utylizacja.
Firmy, których działalność wiąże się z powstawaniem śmieci, powinny być zarejestrowane w ogólnopolskiej bazie BDO, czyli rejestrze podmiotów wytwarzających odpady lub gospodarujących nimi w inny sposób. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw budowlanych, produkcyjnych, ale także niektórych sklepów, czy punktów usługowych – również tych niewielkich.
Specjalne zasady dotyczą firm, ale też osób prywatnych
Warto wiedzieć, że procedury składowania i utylizacja odpadów budowlanych i poremontowych obowiązują również osoby prywatne. Prowadząc prace remontowe, nie można wyrzucać powstałych śmieci do pojemników komunalnych. W niewielkich ilościach można je przekazać do gminnych punktów selektywnej zbiórki, tzw. PSZOK-ów. Trzeba je jednak zawieźć tam na własną rękę – dlatego zwykle konieczne jest wynajęcie kontenera, który wynajęta firma dostarczy pod drzwi. Osoby prywatne mogą wynająć pojemnik na przykład za pośrednictwem firmy, która wykonuje dla nich usługi remontowe (i ma nadany numer BDO). Często zdarza się również, że firmy te oferują wywiezienie powstałych śmieci w cenie usługi.
Gdzie i jak zamówić wywóz odpadów dla firm?
Sprawa jest bardzo prosta, szczególnie dla firm, które są zarejestrowane w systemie BDO. Najwygodniejszym sposobem jest nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem wyspecjalizowanym w profesjonalnym obrocie odpadami. Taka współpraca najczęściej sprowadza się do wynajęcia kontenera i wywozu odpadów, ale może być rozszerzona. Niektóre firmy – oprócz wynajmu kontenerów – prowadzą także outsourcing wielu formalności. Takie usługi świadczy na przykład Gruznet. Przedsiębiorcy mogą zlecić tutaj wystawienie katy przekazania odpadów (KPO), opracowanie sprawozdań rocznych BDO, prowadzenie kart ewidencji odpadów (KEO), a nawet samą rejestrację firmy w rejestrze BDO.
W ramach obsługi B2B możliwe jest także dostosowanie całej logistyki dowozu, odbioru i rotacji kontenerów do kalendarza inwestycji budowlanych, nawet tych prowadzonych w różnych lokalizacjach. Gruznet działa na terenie całego kraju, w tym także we Wrocławiu i innych miejscowościach Dolnego Śląska. Szczegóły oferty są dostępne na stronie: https://www.gruznet.pl/dolnoslaskie/wywoz-gruzu-wroclaw/
Jakie odpady można wyrzucać do kontenerów?
Firmy zajmujące się utylizacją odpadów udostępniają kontenery w wielu wariantach pod względem pojemności: już od kilku m³ do 30 i więcej. Pojemniki łatwo dostosować również do typu odpadów (np. kontener na czysty gruz budowlany, odpady opakowaniowe, czy zmieszane). Firmy gospodarujące odpadami oferują zwykle dużą elastyczność odnośnie terminów odbioru lub wymiany pojemników. Dzięki temu całą usługę można dopasować do charakteru inwestycji, a także jej skali i kalendarza.
Kontenery na odpady wykorzystuje się zwykle do składowania gruzu budowlanego oraz innych typowych pozostałości po inwestycjach remontowo-budowlanych: opakowań, materiałów izolacyjnych, części armatury, rozkruszonych fragmentów konstrukcji, ale także gleby, gałęzi i wszystkich innych elementów mogących powstać podczas prac różnego typu. Składuje się w nich także śmieci powstające podczas pracy obiektów przemysłowych lub handlowo-usługowych.
Potrzebny kontener można zwykle zamówić telefonicznie w kilka minut, a w razie wątpliwości odnośnie rodzaju czy pojemności, skorzystać z pomocy fachowców firmy, z której usług zdecydujemy się skorzystać.