Cudy Podlasia: Kraina otwartych okiennic

Kraina Otwartych Okiennic to piękny szlak kulturowy Podlasia, który prowadzi przez trzy unikatowe pod względem architektonicznym wioski: Soce, Trześciankę i Puchły, leżące w dolinie Narwi. Jeśli lubisz drewnianą zabudowę i etniczne elementy, koniecznie odwiedź to miejsce. Będziesz zachwycony!

Kraina otwartych okiennic — co to za miejsce?

Jak sama nazwa wskazuje, na szlaku wiodącym przez Krainę otwartych okiennic zobaczyć można urokliwe domy z okiennicami. Uwagę turystów przyciąga bogactwo kolorów, którymi ozdobione są nie tylko okiennice, ale i całe elewacje drewnianych budynków. Na narożnikach domów, pod oknami i w innych elementach fasady dojrzeć można nietypowe zdobienia snycerskie, a wokół domów odnaleźć można nietypowe już elementy, jak żurawie przy studniach, stare stodoły oraz narzędzia rolnicze z dawnych lat.

Ornamentyka tego regionu mocno nawiązuje do rosyjskiego budownictwa ludowego. To chyba najpiękniejsza zabudowa w całej Polsce. Warto wybrać się do tego niesamowitego miejsca, tym bardziej że mieszkają tu sami starsi ludzie — młodzi wyjechali do miasta i nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie można podziwiać te cuda.

Kraina Otwartych Okiennic — cerkwie

Na terenie Krainy Otwartych Okiennic żyje głównie ludność wyznania prawosławnego, dlatego będąc w tej okolicy, warto obejrzeć zabytkowe cerkwie prawosławne. Te najbardziej godne uwagi znajdują się w Socach, w Trześciance oraz w Puchłach. Pochodzą one z XIX i początku XX wieku i również wymalowane zostały na piękne, żywe barwy. Cerkiew w Puchłach to nie tylko jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w dolinie Narwi, ale w całej Polsce.

Kraina Otwartych Okiennic — co warto zobaczyć

Miejscowość Puchły:

  • Cerkiew Opieki Matki Bożej — drewniana, kolorowa cerkiew z 1913 roku, która zasłynęła w okolicy licznymi uzdrowieniami dzięki ikonie Matki Boskiej Opiekuńczej; wnętrza można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym;
  • Drewniane domy z ornamentami.

Miejscowość Trześcianka:

  • Cerkiew Św. Michała Archanioła — niewielka, ale bardzo urokliwa drewniana cerkiew prawosławna z 1864 roku, wymalowana na mocny, zielony kolor;
  • Drewniane domy z ornamentami.

Miejscowość Soce:

  • Kaplica prawosławna Proroka Eliasza — mała kaplica z przełomu XIX i XX wieku, będąca filią parafii w Puchłach;
  • Drewniane domy z ornamentami;
  • Krzyże w Socach — na drogach wyjazdowych ze wsi Soce stoją stare drewniane krzyże wotywne, z którymi wiąże się legenda.