W dobie nowoczesności, elektronicznych usprawnień i gadżetów oraz nieustannie zmieniających się trendów na różnych płaszczyznach mody, powstaje pytanie, czy dodatki tak archaiczne jak dywany wciąż są modne? Czy warto posiadać w swoich wnętrzach coś takiego? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna — tak.
Był taki moment gdy na polski rynek wchodziły panele podłogowe, a dywany i chodniki zeszły na dalszy plan, bardziej atrakcyjne było eksponowanie nowej i gładkiej posadzki. Ten etap designu już minął, a my znów możemy cieszyć się przytulnymi wnętrzami okraszonymi pięknymi modelami dywanów.
Jakie dywany oferują dziś sprzedawcy?
Dostępne obecnie w sprzedaży dywany możemy podzielić na dwie kategorie:
- ze względu na rodzaj włókna;
- ze względu na styl — jak dywany z długim runem, plecione itp.
Z jakich zatem włókien produkowane są w dzisiejszych czasach te wspaniałe dodatki? Wśród najpopularniejszych znajdziemy dywany z włókien:
- polipropylenowych — oznaczane są skrótem PP; to włókno syntetyczne odznaczające się wyjątkową trwałością i niemal zerowym stopniem higroskopijności;
- poliestrowych — kolejne włókno syntetyczne o cudownej, wręcz jedwabistej miękkości i delikatnym połysku;
- wełnianych — naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego dające dywany o wyjątkowych właściwościach i miękkim chwycie;
- bawełnianych — włókno naturalne pochodzenia roślinnego o wysokim stopniu higroskopijności, bardziej nadaje się na dywany plecione niż tkane;
- mieszanki powyższych włókien — bardzo często stosuje się połączenie włókien syntetycznych z naturalnymi dające ciekawe efekty w gotowych wyrobach.
Różne włókna, różne możliwości
Każdy rodzaj włókna oferuje odmienne właściwości, które pożądane są przez poszczególnych odbiorców. Dywany z włókien syntetycznych, zwłaszcza polipropylenowych, będą najlepsze do wnętrz zamieszkiwanych przez alergików, gdyż nie tworzą mikroklimatu sprzyjającego namnażaniu się roztoczy, grzybów i innych alergenów. Modele z bardzo krótkim runem o długości 6 mm pomogą utrzymać nieskazitelną czystość, bardzo często pozwalają też na pranie za pomocą specjalnych odkurzaczy, myjek parowych, albo zwykłe zamiatanie tradycyjną miotłą. Dywany tego typu to też odpowiednie rozwiązanie przy psach i kotach, właśnie ze względu na prostotę czyszczenia.
Dywany wełniane są najlepsze do przestronnych wnętrz o wysokim stropie, gdyż doskonale wyciszają nieprzyjemne pogłosy, ale nie są polecane do domów, w których mieszkają zwierzęta domowe. Wełna doskonale izoluje od zimnej podłogi, a więc będzie odpowiednia do salonów i sypialni z ceramiczną posadzką.
Runo poliestrowe natomiast to przyjemne modele typu shaggy z włosem osiągającym nawet 50 mm długości, a to czyni z nich idealne dodatki do sypialni, pokoi niemowlęcych i salonów.
Bawełniane włókna bardzo często dodawane są do dywanów poliestrowych lub polipropylenowych, te z czystej bawełny to piękne plecione dodatki ze wzorem po obu stronach bez charakterystycznego włosa.
Jakie dywany są obecnie w modzie?
Moda na dywany trwa od lat, a każdy kolejny rok przynosi nowe trendy, które bardziej dotyczą wzorów i kolorów niż konkretnych kształtów czy rodzajów włókien, z których są wykonywane poszczególne modele. Owszem, są style wnętrzarskie, które wymagają dodatków z wysokiej klasy włókien naturalnych, jednak to włókna syntetyczne królują w ofercie rynkowej.
Każdy może zaopatrzyć się w piękny dywan, stosując kilka podstawowych trików, nawet jeśli nie orientuje się w bieżących trendach. Wystarczy wybrać dobrze zaopatrzony sklep z dywanami, np. Rugito.pl, by znaleźć nie tylko modne i tanie dywany w przeróżnych długościach runa, ale i kolorach, kształtach i wymiarach odpowiednich do najmniejszych i największych pokoi.
Dobierając odpowiedni dywan, można np. postawić na kontrast i wybrać jasny model do ciemnej podłogi lub ścian i na odwrót. Natomiast gdy w danym wnętrzu znajduje się wzorzysta tapeta albo kanapa, lepiej dobrać dywan jednobarwny. W przestronnych wnętrzach postawić można na dywany puszyste z długim runem, w tych niewielkich lepsze będą modele z runem krótkim i jasne, które optycznie powiększają pomieszczenie.
Jeden model, wiele kształtów
Producenci oferują poszczególne modele dywanów nie tylko w kilku rozmiarach, lecz także kształtach. Bardzo często ten sam dywan w tradycyjnym kształcie prostokątnym możemy nabyć też w wersji okrągłej, owalnej oraz jako chodnik. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie spójny wystrój wnętrz, ale chcą go nieco urozmaicić, korzystając z kilku dostępnych wariantów produktu. Dodatkowo te same modele często występują w różnych wersjach kolorystycznych, a więc można także pobawić się w dopasowywanie dodatków również w tym zakresie.