Czy ogrzewanie gazowe się opłaca?

Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania wybrać? A może chciałbyś wymienić swój stary piec gazowy i masz wątpliwości, czy w jego miejsce opłaca się kupić nowy model pieca zasilany tą samą energią czy może zainstalować zupełnie inny typ kotła? Sprawdzamy, jak w dobie wysokich cen gazu, prądu i węgla najlepiej ogrzewać swój dom.

Pompa ciepła, piec gazowy, elektryczny, kocioł na węgiel – co wybrać?

Które z urządzeń grzewczych najbardziej opłaca się kupić w 2023 roku i jak na tle różnych rozwiązań wypada ogrzewanie gazowe? Niezwykle popularne w ostatnich latach stały się pompy ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego – ich użytkowanie generuje najniższe opłaty związane z ogrzewaniem domu i jest bardzo ekologiczne. Niestety, koszt takiej inwestycji to aspekt, który najczęściej odstrasza nas od wyboru tego rodzaju urządzenia – jest on nieporównywalnie wyższy niż ceny innych urządzeń grzewczych. 

Do najtańszych piecy natomiast zaliczyć możemy kotły na paliwa stałe – węgiel, pellet czy drewno. Tu sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie niż w przypadku pomp – decydując się na ogrzewanie domu węglem, zapłacimy najwięcej. Roczny koszt ogrzania 150-metrowego, ocieplonego budynku oraz przygotowania wody może sięgnąć nawet 12 tys. zł. Jak w porównaniu z tym wypada ogrzewanie gazowe? 

Piece gazowe są niewiele droższe od kotłów węglowych, a koszt ogrzania domu gazem może być niemal 3 razy niższy niż koszt ogrzewania paliwem stałym! Ceny gazowych urządzeń grzewczych porównywalne są z cenami piecy elektrycznych, natomiast ze względu na wysokie stawki prądu, ogrzewanie domu energią elektryczną może wygenerować nawet 2 razy wyższe koszty. 

Ogrzewanie gazowe – kiedy się opłaca? 

Ogrzewanie gazowe może być opłacalne w wielu przypadkach. Jest to bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie niż ogrzewanie elektryczne, a tym bardziej ogrzewanie węglowe. Jeśli chodzi o całkowite koszty ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody, wiele zależy od jego metrażu, izolacji czy samego urządzenia grzewczego. Gdy zależy nam na zredukowaniu zbyt wysokich kosztów ogrzewania, powinniśmy zacząć od docieplenia domu, wymiany drzwi i okien czy wykonania izolacji termicznej dachu. W taki sposób możemy znacząco zredukować koszty ogrzewania gazowego i sprawić, że będzie ono naprawdę opłacalne. 

Wygoda ogrzewania gazowego

Poza wymienionymi aspektami ekonomicznymi i ekologicznymi, ogrzewanie gazowe ma wiele innych zalet. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba czekać na długotrwałe nagrzewanie się pomieszczenia do odpowiedniej temperatury – piec może działać nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu – wystarczy ustawić niższą temperaturę. Mamy też możliwość utrzymania temperatury w mieszkaniu na stałym poziomie.

Ogrzewanie gazowe to także oszczędność czasu – nie trzeba kontrolować pracy kotła, ani dokładać opału, a jego obsługa jest intuicyjna. Piece cechują się wysoką wydajnością i sprawnością, a ich konserwacje nie są uciążliwe – wystarczająca będzie coroczna kontrola kotła. Dodatkowym atutem tego rodzaju instalacji będzie możliwość połączenia jej z ogrzewaniem podłogowym. Co ważne, w przypadku, gdy nasze gospodarstwo nie ma dostępu do gazociągu, wciąż mamy możliwość zainstalowania ogrzewania gazowego ze zbiornika. 

Wady ogrzewania gazowego 

Ogrzewanie gazowe ma oczywiście także pewne wady, takie, jak ceny transportu, montażu i instalacji pieca, które mogą podnieść całkowite koszty. Kotły kondensacyjne wymagają specjalnego montażu i są droższe od starszych modeli pieców. Podobnie kotły gazowe dwufunkcyjne – one również potrzebują specjalnego montażu i są zazwyczaj droższe niż tradycyjne kotły gazowe. W przypadku ogrzewania gazowego, ceny pieców przekładają się jednak na wydajność – za kocioł kondensacyjny czy pulsacyjny zapłacimy więcej, ale inwestycja ta zaprocentuje podczas użytkowania. 


Użytkownicy ogrzewania gazowego jako wadę wymieniają także często formalności i długi czas oczekiwania związany z otrzymaniem pozwolenia na przyłączenie do sieci gazowej. Czy mimo tych wad warto zdecydować się na piec gazowy? Wiele zależy od naszej konkretnej sytuacji – od metrażu i warunków technicznych ogrzewanego budynku, jego lokalizacji, naszego budżetu czy osobistych preferencji.