Czy stiuki na ścianach to dobry wybór?

Znane od czasów starożytnych, ponownie wracają do łask. Stiuki na ścianach całkowicie podbiły współczesne wnętrza. Nic w tym dziwnego! Fantazyjne kształty stanowią doskonałą dekorację zarówno nowoczesnych mieszkań, jak i tradycyjnych domów. Czym są te niezwykłe zdobienia i czy warto zdecydować się na zastosowanie ich we własnym domu? Sprawdźmy! 

Czym są stiuki? 

Stiukiem możemy nazwać także masą dekoracyjną, a także tynkiem szlachetnym, który wdzięcznie imituje kamień. Ten rodzaj dekoracji możemy uzyskać poprzez zmieszanie zaprawy wapiennej, bądź gipsowej, z pyłem marmurowym lub piaskiem. Ten rodzaj dekoracji najczęściej występuje w odcieniach bieli, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po szerszą paletę barw. Oferta ciekawych dekoracji zdaje się być nieograniczona, a efekty potrafią zaskoczyć każdego. Wyróżniamy trzy główne rodzaje stiuków: 

  • klasyczna dekoracja – czyli nawiązanie do tradycji, która wyglądem ma imitować oszlifowany kamień o różnych wykończeniach. Stiuk podstawowy można uzyskać za pomocą zmieszania wapna gaszonego z mąką marmurową; 
  • wenecki styl – ten stiuk na ścianach pokochają wszystkie osoby, u których poczucie estetyki znajduje się na bardzo wysokim miejscu. Weneckie dekoracje przypominają wyglądem polerowany marmur, który świetnie sprawdzi się w luksusowych przestrzeniach – nie tylko na ścianach, ale również na suficie;
  • perłowa gracja – stiuk perłowy można uzyskać za pomocą masy akrylowej, połączonej z perłowymi wypełniaczami. Po wykończeniu ścian tym sposobem możemy zauważyć niebywały efekt mieniących się barw pod wpływem światła. 

Stiuk znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie aranżacja wnętrz odgrywa kluczową rolę. Doskonale sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ale również w wykwintnych restauracjach czy hotelach. 

Stiuki na ścianach – zalety zastosowania 

Ich pierwszą, a zarazem najważniejszą zaletą jest niebywałe piękno, jakie można uzyskać nawet podczas samodzielnego wykonania. Jako materiał odporny na działanie wody, tynk dekoracyjny może zostać zastosowany w kuchniach i łazienkach. Ponadto jego czyszczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy woda z odpowiednim detergentem, aby nasze ściany stale wyglądały nienagannie. 

Wytrzymałość, to kolejny atut, na który należy zwrócić uwagę. Stiuk jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czasu, dlatego też może cieszyć nas swoją obecnością przez długie lata. Jeśli pragniesz uzyskać najlepszy efekt to możesz poprosić o wykonanie stiuku profesjonalistów. Jeżeli jednak należysz do grona „złotych rączek” to z powodzeniem poradzisz sobie z całą pracą samodzielnie.