Kontenery znacznie ułatwiają działania na budowie. Można w nich przechowywać narzędzia i materiały, a także stworzyć zaplecze sanitarne dla pracowników. Często przygotowuje się w nich także punkty sprzedaży umieszczone tuż obok powstającej inwestycji. Czy postawienie kontenera na budowie wymaga zgłoszenia?
Kontener na budowie jako obiekt tymczasowy
Kontener budowlany z założenia jest obiektem tymczasowym, przeznaczonym do rozbiórki, gdy przestanie być użytkowany. Taka konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem, dlatego można ją łatwo przenosić. Nie oznacza to jednak, że kontener zawsze można postawić bez konieczności dopełnienia żadnych formalności.
Jeśli obiekt ma być wykorzystywany krócej niż przez 180 dni w jednym miejscu, nie trzeba występować o wydanie pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy zgłoszenie. Po upływie tego czasu można przenieść go w inne miejsce i w ten sposób uniknąć konieczności dopełniania kolejnych formalności. To rozwiązanie, które usprawnia operacje na budowie.
Zgłoszenie kontenera w urzędzie
Jeśli kontener ma być użytkowany nie dłużej niż przez 180 dni, wystarczy zgłosić chęć jego postawienia w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Władze mają wówczas 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobią, a zgłoszenie pozostanie bez odpowiedzi, przyjmuje się, że urząd nie widzi przeciwwskazań co do montażu takiego obiektu.
Jeśli chcesz postawić kontener budowlany na swojej działce, zacznij dopełniać formalności jeszcze zanim obiekt rzeczywiście będzie potrzebny. W wielu przypadkach trzeba bowiem poczekać 21 dni, aż minie termin na wniesienie sprzeciwu. Brak kontenera przez 3 tygodnie może utrudniać prowadzenie prac budowlanych.
Kontener budowlany a zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę
W polskim prawie istnieje zapis, który pozwala na wznoszenie budynków gospodarczych o powierzchni nie większej niż 35 m2 (na każde 500 m2 działki) bez pozwolenia, nawet jeśli mają być używane dłużej niż przez 180 dni. Trzeba jednak pamiętać, że zapis dotyczy obiektów trwale związanych z gruntem. Kontener jest konstrukcją mobilną, która nie ma fundamentu wbudowanego w ziemię. Oznacza to, że w swojej podstawowej formie nie może on zostać postawiony bez pozwolenia w ramach zapisu o budynkach gospodarczych do 35 m2.
Co się stanie, jeśli postawisz kontener bez zgłoszenia?
Jeśli nie zgłosisz montażu kontenera budowlanego na działce do urzędu, musisz liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Najczęściej w takich przypadkach na właściciela działki nakłada się wysokie opłaty legalizacyjne. Zdarza się też, że lokalne władze decydują o konieczności całkowitego demontażu takiego obiektu. W skrajnych przypadkach samowola budowlana może wiązać się z ryzykiem ograniczenia lub pozbawienia wolności, choć dotyczy to zwykle bardziej złożonych spraw. Kontener można bowiem bez problemu usunąć już w ciągu jednego dnia.
Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Każda sytuacja jest inna. Kluczowe jest to, jak długo kontener ma być użytkowany. Jeśli planujesz korzystać z niego krócej niż przez 180 dni, wystarczy zgłoszenie. Natomiast jeżeli okaże się, że obiekt będzie potrzebny przez znacznie dłuższy okres, trzeba będzie wystąpić o pozwolenie na budowę. Procedura ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, dlatego niektóre osoby decydują się na tymczasową zmianę lokalizacji obiektu przed upływem 180 dni. W ten sposób można uniknąć konieczności wnioskowania o pozwolenie, nawet jeśli docelowo konstrukcja wróci na poprzednie miejsce.
Do formalności związanych z montażem kontenera trzeba podchodzić indywidualnie. Jeśli nie wiesz, jakie dokumenty musisz przygotować, pomocny może być kontakt z producentem takich obiektów lub pracownikami lokalnego urzędu.