Czy usługi elektryczne podrożeją w 2022 roku?

Ceny energii elektrycznej rosną, a to oznacza podwyżki zarówno cen produktów, jak i towarów. Czy branża usług elektrycznych również będzie musiała zmodyfikować cenniki? Czy inwestorzy prywatni muszą przygotować się na wyższe stawki choćby za montaż instalacji elektrycznej w swoich domach?

Dlaczego rosną ceny energii elektrycznej?

Podwyżki cen energii elektrycznej zarówno dla gospodarstw domowych, jak i klientów biznesowych to problem globalny. Dlaczego jednak prąd systematycznie drożeje? Powód nie jest jeden – wpływ na to ma szereg czynników.

Ceny energii elektrycznej są kształtowane m.in. przez:

  • Ceny limitów emisji CO2. Mimo że limity te powstały, aby ułatwić gospodarkom opierającym się na węglu przejście na energetykę niskoemisyjną, to nie zawsze są one wykorzystywane w optymalny sposób.
  • Polityka międzynarodowa. Decyzje podejmowane przez niektóre kraje (które są np. monopolistami w zakresie dostarczania gazu) również przekładają się na ceny prądu.
  • Niestety, również pogoda ma wpływ na stawki za energię elektryczną. Przykładem mogą być np. anomalie pogodowe, które wyrządzają szkody w infrastrukturze przesyłowej.

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszają klientów indywidualnych do poszukiwania oszczędności. To jednak nie wszystko – wiele osób stawia na nowoczesne rozwiązania (przykładem mogą być pompy ciepła, o których więcej można przeczytać tutaj: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla), które w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić.

Jakie produkty drożeją, gdy rośnie cena prądu?

Na liście branż, które są uzależnione od cen energii elektrycznej, znajduje się też branża budowlana. Już w ostatnim czasie wiele firm odczuło podwyżki cen materiałów budowlanych. W hurtowniach i marketach budowlanych podrożały m.in. produkty wykorzystane przez firmy oferujące usługi elektryczne. Należą do nich choćby:

  • Kable, przewody – wyższe ceny przewodów są spowodowane m.in. utrzymującymi się wysokimi cenami miedzi i aluminium. Powodem, dla którego te metale drożeją, są nie tylko wysokie ceny energii, ale też rozwój elektromobilności oraz realizacja projektów zielonej energii.
  • Tworzywa sztuczne – wzrostowy trend cen widoczny jest też w przypadku tworzyw sztucznych. Te z kolei są niezbędne przy produkcji m.in. izolacji, puszek elektrycznych czy pokryw gniazdek elektrycznych.

Duże firmy elektryczne, które mają stałe zlecenia i rozległe kontakty w hurtowniach, mogą zapewnić sobie atrakcyjne rabaty lub zakontraktować dostawy w określonych cenach. Jednak i to nie zawsze jest w stanie uchronić je przed podwyżką stawek za świadczone usługi.

Czy w 2022 roku wzrosną stawki za usługi elektryczne?

Zarówno deweloperzy, jak i prywatni inwestorzy muszą liczyć się z tym, że za montaż instalacji elektrycznych w budowanych obiektach będą płacić coraz więcej – stawki mogą pójść w górę również w bieżącym roku. Powodem jest nie tylko wspomniany już wzrost cen materiałów, ale również kosztów pracy.

Rosnąca inflacja wywiera presję na wynagrodzenia. W wielu firmach doświadczeni elektrycy zgłaszają się po podwyżki. To z kolei powoduje, że kolejne sporządzane dla klientów kosztorysy uwzględniają już wyższe stawki dla pracowników. Problem ten wzmacnia fakt, że doświadczeni elektrycy są na rynku poszukiwani – mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Czy można uniknąć wzrostu kosztów montażu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym? Inwestorzy, którzy nie chcą przepłacać, powinni odpowiednio wcześniej znaleźć wykonawcę tych robót. Rozwiązaniem może być zaproponowanie wpisania stawek z kosztorysu do umowy. Trzeba jednak pamiętać, że firmy z branży budowlanej mają świadomość zmian cen materiałów, a to może je skutecznie zniechęcić do takiego ruchu.