Czy w domu sprawdzą się granity?

W wielu domach stałym elementem aranżacji są różnego rodzaju blaty i podłogi wykonane z różnego rodzaju kamieni. Dlaczego? Przede wszystkim są one dobrym pomysłem na wyposażenie miejsc, które mogą być mocno narażone na upadki ciężkich przedmiotów, wylane płyny, czasami wyjątkowo gorące, a także ostre przedmioty. W przeciwieństwie do drewna takie marmury czy granity – Warszawa i okolice to wiele firm oferujących obróbki i montaż blatów czy parapetów z kamienia – są wyjątkowo wytrzymałe.

Czym są granity?

Decydując się na granity (Warszawa), decydujemy się na montaż w naszym domu wyjątkowo wytrzymałego, naturalnego kamienia. Szacuje się, że przynajmniej 15% lądów na kuli ziemskiej to właśnie warstwy granitu. Granit to materiał, który wykorzystywany jest w budownictwie od zarania dziejów w każdym miejscu, gdzie dotarli ludzie. Olbrzymie bogactwu złóż granitu to przede wszystkim obszary Hiszpanii, Włoszech, Indii czy Stanów Zjednoczonych, jednak to nie znaczy, że wyłącznie. W Polsce także wydobywamy granit i jest on z powodzeniem wykorzystywany przez wiele firm kamieniarskich.

Sam granit to skała, która wędrując ku górnym warstwom skorupy ziemskiej zastyga, zabierając ze sobą ziarna mineralne. Granit oznacza dosłownie ziarno. Dlatego też dobrej jakości granity to takie, które zawierają minimum 20% ziaren kwarcu, a ponadto skaleń i mikę.

Granity w Warszawie – jaki wybrać? 

Zamawiając granity, bardzo często spotykamy się z określeniem chiński granit. W obecnych czasach nie kojarzy się to zbyt dobrze i rzeczywiście jest to granit tańszy niż te wydobywane gdzie indziej. Wynika to z faktu, że jego złoża powstały później, jest więc miększy i ma mniejszą gęstość. I nie byłoby nic w tym złego, ponieważ najwyższej jakości chiński granit nie odbiega od wytrzymałości tego wydobywanego z innych rejonów świata. Jednak musi być jakieś, ale… Chiński granit sprzedawany przez tamtejszych eksporterów może mieć ukryte wady, niewidoczne gołym okiem i skrzętnie przez nich ukrywane. Mikrouszkodzenia, które mogą pojawiać się ze względu na aktywne sejsmologicznie rejony złóż granitu i drgania powstałe podczas zastygania warstw magmy go tworzącej.

Dlaczego granity to dobry wybór do domu?

Jak zostało wspomniane na początku wpisu, granit to idealny materiał do miejsc, w których narzędzia mogą uszkodzić inne, zastosowane jako blaty materiały. Jest odporny na uderzenia, nie pęka, może być wystawiony na różnego rodzaju temperatury, trudno go zarysować i jego powierzchnia jest nieścieralna. Ponadto granitowe podłogi blaty lub parapety potrafią nadać wnętrzu elegancji i estetycznego wyglądu.