Czy wiesz dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa. Jest ceniona za przepiękne kwiaty, które są złożone z białej kwiatostanowej pochwy z kolbą kremowo-żółtą w samym środku. Kwietnie on zazwyczaj od wiosny do jesieni. Często jednak skrzydłokwiat jest uprawiany w mieszkaniu i nie chce kwitnąc. Tym samym traci swój największy urok. Znajdźmy odpowiedź na pytanie dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Zbyt mało światła czy też błędne nawożenie

W wielu artykułach w sieci możemy przeczytać o tym, że skrzydłokwiat lubi cień. Jak najbardziej lubi i w cieniu poradzi sobie. Jednak w cieniu pełny skrzydłokwiat nam nie zakwitnie. Aby mógł wytwarzać kwiaty, potrzebuje stanowiska widnego, tyle tylko, że niezbyt silnie nasłonecznionego.

Najlepsze miejsce dla tegoż kwiatka to szafka czy też półka, która jest oddalona od promieni słonecznych bezpośrednich, które wpadają przed okno. Skrzydłokwiat nie powinien stać przy oknie. Chodzi o to, że bezpośrednie oraz gorące promienie słoneczne są zabójcze dla tej pięknej rośliny. Liście się stają wyblaknięte oraz pojawiają się oparzeniowe plamy, powodujące brązowienie liści.

Skrzydłokwiat tworzy sporo zielonych soczyście liści. Wyborem naturalnym do nawożenia takowej rośliny się wydaje zatem nawóz dla doniczkowych roślin o liściach zielonych. Nawozy tego typu jednak są bardzo bogate w azot. Po podaniu azotowego nawozu rzeczywiście się rozwijają zielone części rośliny – skrzydłokwiat ma duże oraz soczyście zielone listki. Jednak zawsze się to odbędzie samym kosztem kwitnienia.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Podlewany jest twardą wodą

Gdy szukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie to musimy wziąć pod uwagę także to, że nasza woda, którą go podlewamy jest zbyt zimna oraz zbyt twarda. Taka woda powoduje powstawanie plam brązowych na liściach, które są rozmieszczone pomiędzy nerwami. Sprawia także, że na samej powierzchni gleby pojawić się może pleśń w doniczce czy też kamienny osad przy brzegu donicy. Skutkiem jest na pewno osłabiony wzrost rośliny, a więc zaprzestanie kwitnienia oraz wytwarzanie nowych kwiatów.

Skrzydłokwiat występuje naturalnie w deszczowych lasach, gdzie deszcze są ciepłe, a woda sama w sobie jest miękka. Dlatego zatem, aby roślina kwitła obficie, należy używać miękkiej oraz ciepłej wody. Efektem dodatkowym, potęgującym wzrost oraz kwitnienie skrzydłokwiatu, jest zakwaszenie lekkie wody sokiem z cytryny lub też kwaskiem cytrynowym. Takowy zabieg stosujemy jeden czy też dwa razy w miesiącu przy procesie podlewania.