Czy wiesz gdzie wyrzucić styropian?

Worker hand with level and knife measuring and cutting white rigid polyurethane foam sheet on wall at newly installed plastic window. Modern technology, renovation, insulation concept.

Styropian jest materiałem, który się zalicza do tworzyw sztucznych. Bardzo często mamy dylemat jeśli chodzi o sortowanie. Gdzie wyrzucić styropian? Niektóre miasta nakazują nam go wyrzucać do plastiku, inne do zmieszanych odpadów, sugerując, że się nie da go przetworzyć. A jak jest naprawdę? Czy styropian się nadaje do recyklingu? Przekonajmy się.

Czym tak naprawdę jest styropian?

Styropian jest polistyrenem ekspandowanym. Powstaje w wyniku wtłoczenia powietrza w same granulki polistyrenu. Dzięki temu tworzywo jest lekkie, ale także zajmuje o wiele więcej miejsca pod względem objętościowym. Materiał bardzo dobrze izoluje wilgoć oraz ciepło. Dlatego też jest chętnie używany przez budowlane firmy do ocieplenia budynków, ale także producentów spożywczych opakowań na produkty, które mają zachować temperaturę, na przykład kubeczki na ciepłe napoje czy też pojemniki na jedzenie sprzedawane na wynos.

Styropian jest bardzo tani w samej produkcji. Jest to korzystne dla firm go stosujących, ale niekorzystne z kolei dla ceny surowca w przypadku jego przetwarzania ponownego.

Gdzie wyrzucić styropian?

Gdy kupujemy mięso na tacce styropianowej czy też nowy telewizor, który jest zapakowany w karton oraz dodatkowo zabezpieczony styropianem, to później się zastanawiamy, co z nim dalej zrobić? Gdzie wyrzucić styropian? Zasady obowiązuje w miastach poszczególnych niestety nie ułatwiają nam sprawy. Warszawiacy opakowaniowy styropian powinni wyrzucać do pojemnika w kolorze żółtym. Jest to pojemnik na metal oraz na odpady sztuczne. Z kolei mieszkańcy Szczecina już nie. Oni wyrzucają styropian do pojemników na odpady zmieszane.

Jednak można przyjąć inną regułę. Bowiem styropian opakowaniowy, który jest czysty trafia do pojemnika żółtego. Czyste styropianowe opakowania po żywności także wrzucamy do pojemnika żółtego. Brudne styropianowe opakowania muszą trafić do pojemnika czarnego.

Z kolei budowlany styropian oraz jego resztki po remoncie odebrane powinny zostać przez firmę, która wywozi poremontowe odpady.

Odetchniemy z ulgą, gdy etap wyboru odpowiedniego pojemnika mamy już za sobą i w pełni z czystym sumieniem możemy wrócić do domu. Jednak czy styropian ponownie zostanie przetworzony na nowe opakowania? Jak wygląda recykling? Przede wszystkim styropian jest szkodliwy dla środowiska oraz nie powinien składowany być. Rozkłada się bowiem od kilku do kilkudziesięciu lat. Wszystko jest zależne od środowiskowych warunków. Poza tym, z tworzywa się wydzielają substancje toksyczne, które przenikać mogą do gruntowych wód.