Czy zima to dobry czas na montaż drzwi zewnętrznych?

Jak powinna przebiegać budowa domu? Dowiedz się, jak najlepiej zaplanować poszczególne etapy budowy w ciągu roku, by wszystko poszło sprawnie i bez utrudnień.

Budowa domu to nie lada wyzwanie, dlatego konieczne jest odpowiednie przygotowanie dla usprawnienia całego procesu. Od planowania, poprzez fundamenty, a skończywszy na wykończeniu. Większość osób myśląc o budowie domu, skupia się na przeliczaniu kosztów, a zapomina o rozplanowaniu całego przedsięwzięcia w czasie. Dlatego już teraz przeczytaj, jak wyglądają etapy prac budowlanych i w jakich okresach powinny być one realizowane. 

Budowa domu krok po kroku. Sprawdź jak przez to przejść!

Budowa domu składa się z 6 podstawowych etapów. 

  • Przygotowania formalne: czyli wszystkie kroki podejmowane zaraz po wykupieniu działki budowlanej. Na tym etapie konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, na które oczekiwanie może trwać nawet 65 dni od daty złożenia dokumentów. To jeszcze nie koniec, bo decyzja jest prawomocna po 14 dniach od jej wydania.
  • Stan zerowy: na tym etapie zostaje ogrodzony plac budowy oraz wyznaczona dokładna lokalizacja domu. Po tym wyrównuje się działkę, a w następnie przygotowuje fundamenty.
  • Stan otwarty: czyli moment, w którym zostają wykonane ściany zewnętrzne, stropy, czy schody betonowe. Później następują prace związane z dachem oraz oknami dachowymi. Co niezwykle istotne – zaleca się, by ten etap budowy odbywał się wiosną. 
  • Stan zamknięty: wtedy zostają wykonane instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe. Prócz tego osadza się drzwi zewnętrze oraz wykonuje stolarkę okienną. Po tym nieruchomość będzie dobrze przygotowana na zimę. 
  • Wykończenie i prace montażowe: na tym etapie montuje się urządzenia grzewcze, a potem wykańcza dom. Do prac wykończeniowych możemy zaliczyć położenie tynków, malowanie ścian, ułożenie podłóg, czy wykończenie kuchni i łazienki.
  • Zakończenie budowy: czyli zakończenie spraw formalnych związanych z budową. Nim legalnie zamieszkasz w swoim domu, musisz zgłosić odpowiednie zawiadomienie o końcu budowy, z niezbędnymi dokumentami w załączeniu. 

Jak widzisz, budowa domu przebiega według ściśle ustalonego planu, w którym istotny jest czas wykonywania konkretnego etapu. Warto odpowiednio zaplanować budowę, by wszystko przebiegało sprawnie.

Montaż drzwi zewnętrznych – jaki okres jest najlepszy?

Najlepszym okresem na montaż drzwi zewnętrznych jest wiosna i lato. Może jednak wyjść tak, że zgodnie z harmonogramem budowy naszego domu drzwi zewnętrzne będą montowane w ostatnich miesiącach roku. W takiej sytuacji należy zachować szczególne środki ostrożności, by nie pojawiły się nieszczelności i inne problemy, które na światło dzienne wyjdą dopiero wtedy, gdy na zewnątrz znacząco wzrośnie temperatura.

Dlatego tak ważne jest zdecydowanie się na usługi specjalistów, którzy w takiej sytuacji użyją odpowiednich zimowych specyfików. Będą także świadomi, jak określony materiał zachowa się na mrozie, a dopiero właściwy montaż drzwi może nam zagwarantować korzystanie z izolacji przed zimnem oraz zabezpieczenie przed włamaniem. 

W tej sytuacji świetnym wyborem są drzwi aluminiowe, które sprawdzą się nawet montowane jesienią bądź zimą. Producent drzwi poleca je ze względu na ich trwałość, wytrzymałość i to, że nie ulegają one odkształceniu. Co więcej, drzwi aluminiowe zewnętrzne są znacznie lżejsze od np. drzwi wykonanych ze stali. 

A co z drzwiami wewnętrznymi?

W przypadku drzwi wewnętrznych temperatura na zewnątrz nie ma aż takiego znaczenia. Niezależnie od tego, czy wybierasz drzwi wewnętrzne aluminiowe, czy drewniane. Zatem, kiedy montaż drzwi wewnętrznych? Najlepiej, gdy drzwi wewnętrzne zostaną zamontowane na ostatnim etapie wykończenia domu, gdy wszystkie pomieszczenia są już otynkowane i pomalowane. Konieczne jest jednak wcześniejsze dokładne wymierzenie ościeżnic drzwiowych i poziomu posadzek. Dzięki temu etap montażu drzwi wewnętrznych będzie naprawdę szybki.  

Warto mieć świadomość, jak przebiega budowa domu krok po kroku. Nie tylko po to, by przygotować się na konkretne wydatki, ale także odpowiednio rozplanować wszystko w czasie. Wtedy unikniemy wielu problemów, które tylko opóźniłyby budowę i wygenerowały kolejne, niepotrzebne wydatki.