Czym charakteryzuje się styl industrialny? Główne zasady

Popularność aranżowania wnętrz zgodnie ze stylistyką industrialną rośnie z roku na roku i nie ma w tym nic dziwnego! Doceniamy niepowtarzalny wygląd tak wykańczanych przestrzeni, ich wyrazistość, prostotę i efekt wow, jaki udziela się każdemu, kto się w takim wnętrzu znajdzie. Od czego jednak zacząć i czym cechuje się tego typu aranżacja?

Jak poznać styl industrialny i wprowadzić go w mieszkaniu?

Głównymi zasadami, które cechują styl industrialny we wnętrzach są: odpowiednie zachowanie równowagi między przestrzenią, a jej wykończeniem, kolory, minimalizm, właściwe światło i nawiązywanie do wzorów iście fabrycznych, przemysłowych. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby urządzane tak mieszkanie wyglądało na brudne, zagracone czy stare – wręcz przeciwnie! Industrialne inspiracje czerpane z wyglądu dawnych fabryk mają być jedynie akcentem, ale na tyle silnym, by wyraźnie odczuwało się jego wpływ na przestrzeń.

Industrialne wnętrze wyróżnia się:

Meblami, barwami i konstrukcjami czerpanymi z wyglądu fabrycznego, ale bez najgorszych cech kojarzących się z brudną halą przemysłową. Chodzi tu ściśle o konstrukcje stalowe, metalowe, niezabudowane, z wygodnym dostępem do wszystkiego. Lampy w niezabudowanych abażurach, wyglądające często jak podwieszone pod sufitem żarówki, stalowe regały o dużej powierzchni, masywne stoły i biurka, krzesła na stelażach, minimalistyczne w wyglądzie łóżka itd.

Prostotą formy. Taka przestrzeń daleka jest od dekoracji pełnych udziwnień, pałacowego przepychu, zdobień czy sztucznych upiększeń. Całość ma być kwintesencją funkcjonalnego minimalizmu.

Dużą ilością otwartej przestrzeni. Im mniej pomieszczeń tym lepiej! Stylistyka industrialna charakteryzuje się ograniczeniem wszystkiego, co zmniejsza powierzchnię. Idealnym przykładem są mieszkania, w których pozbyto się zbędnych ścianek działowych czy drzwi oddzielających kuchnie od salonów. Wnętrza ma zachwycać powierzchnią: wysokie sufity, dużo miejsca, mało drzwi, jak największe okna wpuszczające do środka dużo światła.

Kolorami typowymi dla fabrycznego designu: szarości w każdej formie, biel i beże. Doskonale sprawdzą się też wykończenia w kolorze cegły ale i beton architektoniczny.

Surowymi materiałami: płytki imitujące drewno, betonowe wykończenia, kamień ale bez żadnych fantazyjnych upiększeń, wielkoformatowe panele o fakturze imitującej beton, tworzywa stalowe, aluminium, lakierowane na czarno rury. To wszystko doda przestrzeni autentyczności.

Zwieńczeniem industrialnej aranżacji mieszkania będą też odpowiednie dodatki, przy czym dobierając je, należy pamiętać o takiej samej prostocie i stylistyce. Żadnych różowych bąbelków, poduszeczek czy wielkich wazonów pełnych kwiatów!