Zapach Prowansji najczęściej kojarzy nam się z filmami w scenerii urokliwych, nad wyraz romantycznych i niepowtarzalnych klimatów Francji. To właśnie bezpretensjonalne, przemyślane i piękne wnętrz francuskie są kolebką stylu prowansalskiego, który szturmem zdobywa dziś serca właścicieli mieszkań na całym świecie. Czym taki sposób aranżacji się charakteryzuje i co warto o nim wiedzieć?
Jak urządzić mieszkanie na styl prowansalski?
Zaplanowanie i wykonanie mieszkania ze zdecydowaną nutą inspiracji prowansalskich, wymaga od nas przede wszystkim cierpliwości, uwagi i wiedzy o tym, czym taka forma urządzenia wnętrza się wyróżnia. Tu trzeba sięgnąć do genezy stylu i przypomnieć sobie krainę południowo-wschodniej Francji, jaką jest Prowansja. Jej charakterystyczny, niespieszny tryb życia, sielskość, wiejskie nawiązania w nowoczesnym stylu, kamienne domy z urokliwymi przestrzeniami, pola fioletowej lawendy i niebywałą przytulność każdego z pomieszczeń, jakie w tym regionie powstają.
Sam współczesny styl prowansalski nie jest idealną kopią tamtejszych klimatów, ale zdecydowanie się nimi inspiruje. Można nawet powiedzieć, że jest nieco wyidealizowaną wersją prawdziwej Prowansji, a tym samym – jeszcze bardziej uwodzi swoim wyglądem.
Główne cechy:
- Liczne odwołania do dekoracyjności znanej z domów prowansalskich, inspiracje wsią (tą sielską, anielską, piękną – bez sięgania do głębi, w której jest znój, praca i pot płynący z czoła!)
- Naturalne materiały ozdobne: len, płótno, bawełna, wiklina, wazony pełne lawendy czy innych polnych kwiatów, piaskowe dekoracje ceramiczne
- Kolorystyka sięgająca francuskim pejzaży, które na swoich obrazach umieszczały takie sławy, jak Paul Cezanne, Vincent van Gogh, , Paul Gauguin czy Pablo Picasso. Dominacja bieli i fioletów, barwy drewna, piasku, skał – wszystko co jasne i pogodne. W aranżacjach prowansalskich nie ma miejsca na ciemne i przytłaczające kolory
- Meble drewniane, nierzadko z widocznymi oznakami ich starzenia się: poprzecierane deski, odpryski, jedna farba prześwitująca drugą. To wszystko dodaje meblom starodawnego, albo bardzo eleganckiego wyglądu.
- Kredensy otwarte tak, by było widać co na nich stoi (ewentualnie przeszklone, ale nie zabudowane!)
- Kamienne wykończenia (podłogi, okładziny ścian wewnątrz, elewacje)
Aranżując mieszkanie na nutę prowansalskich inspiracji dobrze jest również pamiętać o niewymuszonych dodatkach, które pokazywać będą naturę wprost. Świeże zioła na blatach i w doniczkach, wazony wypełnione kwiatami, podwieszane donice z lawendą – każdy taki element pięknie wieńczy dzieło!