Czym i jak wyczyścić mosiądz?

Przedmioty wykonane z mosiądzu wyglądają niezwykle efektownie. Niezależnie od wybranej stylizacji wnętrz z całą pewnością znajdziesz u siebie w domu kilka rzeczy, które są stworzone właśnie z tego surowca. Może to być biżuteria, klamry od pasków, czy też świeczniki bądź lampy. Martwi Cię to, że takie dodatki wnętrzarskie i osobiste już dawno straciły swój naturalny blask? Bez obaw! Teraz możesz go odzyskać dzięki łatwemu i skutecznemu myciu. Jak wyczyścić mosiądz, aby znów wyglądał na nowy? Przekonajmy się wspólnie! 

Pierwszy krok do perfekcji 

Przed rozpoczęciem właściwego mycia powinnaś zapoznać się ze specyfiką wybranego preparatu. Najlepiej zdecydować się na środki czystości przeznaczone do mosiądzu czy miedzi. Aby mieć pewność, że cały przedmiot nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem nieodpowiedniego środka, należy wykonać krótki test na niewidocznej powierzchni. 

Aby mieć pewność, że cały czyszczony przedmiot został wykonany z mosiądzu należy wykonać test magnesem. Jeżeli wybrana rzecz zostanie przyciągnięta przez magnes oznacza to, że mosiądz stanowi jedynie warstwę wierzchnią. W takim przypadku należy ostrożnie czyścić dany produkt, aby nie zetrzeć jego wierzchniej warstwy. 

Jak wyczyścić mosiądz domowymi sposobami? 

Mosiądz możemy znaleźć w wielu przedmiotach codziennego użytku, poza wyżej wymienionymi produktami, ten stop miedzy oraz cynku znajduje się także w instrumentach muzycznych, oraz klamkach .Oprócz specjalnych środków, dostępnych w wielu sklepach, istnieją pewnie domowe sposoby, z którymi czyszczenie mosiądzu jest proste i wygodne. 

  • mycie płynem do naczyń – aby pozbyć się wierzchnich zabrudzeń na mosiądzu należy wykorzystać ciepłą wodę i zwykły płyn do naczyń. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno gąbki bądź szmatki do powierzchni mosiądzu – takie działanie może prowadzić do powstania rys;
  • słodki… ostry… po prostu ketchup – choć brzmi to nietypowo, to jednak jest prawdziwe. Ketchup pozwala na usunięcie wszystkich zabrudzeń z mosiądzu. Wystarczy go nałożyć na zabrudzone miejsce, pozostawić na godzinę, a następnie spłukać. Różnica po tym zabiegu jest natychmiast dostrzegalna.
  • cytryna i sól morska – ten sposób zna chyba każdy z nas. Na rozkrojoną cytrynę należy nasypać niewielką ilość soli i nacierać powierzchnię przedmiotu. Po takim zabiegu należy opłukać przedmiot. 

Czyszczenie mosiądzu w domowych warunkach jest proste i wygodne. Jeśli zaważysz jakiekolwiek zabrudzenia na swoich ulubionych przedmiotach to już wiesz co robić!