Czym jest Mennica Legacy Tower?

Mennica Legacy Tower jest kompleksem dwóch budynków biurowych klasy A+. Zostały zrealizowane wspólnie przez Mennicę Polską oraz Golub GetHouse. Mennica powstała na warszawskiej Woli w obrębie ulic: Żelaznej, Prostej, Waliców oraz Grzybowskiej.

Architektura i otoczenie

Mennica Legacy Tower to dwa budynku. Pierwszy to 130-metrowy wieżowiec oraz sąsiadujący z nim drugi budynek, który ma 36 metrów wysokości. Budynek ten powstał w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która to została wyburzona w roku 2016.

Do dyspozycji najemców łącznie jest 63 800 metrów kwadratowych samej powierzchni najmu. Powierzchnia najmu wieżowca 32-piętrowego wynosi 49 600 metrów kwadratowych. Drugi 9-piętrowy budynek zapewnia 14 200 metrów kwadratowych. W obu budynkach mamy łącznie 4500 metrów kwadratowych powierzchni handlowej oraz usługowej. Mieści się tutaj centrum konferencyjne, centrum fitness, restauracja, kawiarnia czy też lokale usługowe usytuowane na parterach.

Projekt Mennica Legacy Tower przygotowany został przez pracownię architektoniczną Goettsch Partners z Chicago. Przewiduje on zaokrąglenia subtelne, podział fasady, jak i także przeszklone całkowicie lobby o wysokości trzynastu metrów. W budynkach są zastosowane rozwiązania energooszczędne, jak i także przyjazne dla środowiska.

Warto także wspomnieć, że przed Mennicą Legacy Tower znajdują się dwa place ogólnodostępne z elementami małej architektury, jak i także zielenią. Większy z nich, który ma powierzchnię 4750 metrów kwadratowych, prowadzący pomiędzy arkady obu budynków, jest dostępny od strony Prostej. Drugi, który jest mniejszym placem jest zlokalizowany dokładnie na rogu ulic Żelaznej oraz Pereca. To rozwiązanie stworzyło nowy szlak pieszy oraz zapewnia komunikację pomiędzy wieżowcem, a obiektem niższym, tworząc publiczną przestrzeń z ogródkami restauracji oraz kawiarni, które mieszczą się na parterach. W ramach samej budowy, została odtworzona ulica Waliców, dokładnie na odcinku pomiędzy Peresa a Prostą.

Mennica Legacy Tower – budowa

Wybór wykonawcy generalnego nastąpił dokładnie w czwartym kwartale 2015 roku. Prace budowlane rozpoczęły się na przełomie roku 2015 oraz 2016. Oddane inwestycji do użytku najemców nastąpić miało w roku 2018. Pod koniec 2019 roku do niższego budynku wprowadził się WeWork, który został jego najemcą jedynym. Wykończeniowe prace jeszcze trwały w roku 2019, a zakończyły się z kolei jesienią ubiegłego roku, kiedy to budynek się stał siedzibą mBanku, który jeszcze przed samym końcem budowy wynajął znaczną większość powierzchni. W budynku się znajdują także biura deweloperów budynku, a więc Mennicy Polskiej oraz Golub GetHouse.