Czym jest styl glamour we wnętrzach? Zasady i aranżacja

Glamour? Już samo to słowo brzmi pięknie! W ostatnich latach urządzanie wnętrz w tej stylistyce cieszy się dużą popularnością, choć trzeba dodać, że dla jednych jest to opcja wymarzona, a dla innych synonim mieszkaniowego kiczu i przesady. Ile osób, tyle zdań, co nie zmienia faktu, że wnętrza glamour robią naprawdę oszałamiające wrażenie!

Urok stylu glamour – to warto wiedzieć!

Kwintesencją, jaką w mieszkaniach ma styl glamour jest blask i to pisany przez duże B. Wszystko, co jest glamour, musi wyróżniać się przepychem, połyskiem i magią, którą wyczuwa się już od samego patrzenia czy to na meble, na oświetlenie czy to na wnętrzarskie dekoracje. Przestrzeń tego rodzaju ma po prostu lśnić i wzbudzać podziw!

Zasady aranżacji:

  • Blask i połysk. Bezwzględnie.
  • Stylowe meble o nietypowych, często barokowych kształtach i zdobieniach. Większość mebli dobrze jest tu inspirować nawiązaniem do wykończeń typowo francuskich: z jednej strony lekkich i pięknych, a z drugiej niezwykle stylowych, pałacowych.
  • Łączenie mebli i dodatków tak, by wzbudzały wrażenie eklektycznego luksusu i nietuzinkowości.
  • Zachwycające kolory: wyraziste róże, fiolety, lśniąca polerką czerń, głębokie złoto, wytworne zielenie, które nieco tonują intensywność innych barw.
  • Oświetlenie rodem ze szlacheckich pałaców: kryształowe żyrandole, wielkie wiszące lampy z wykończeniami „na bogato”. Złoto, srebro, połyskujące elementy.
  • Lustra: jak największe i koniecznie w pięknych, żywo zdobionych ramach. Można śmiało powiedzieć, że lustra są jednym z najważniejszych elementów stylu glamour, zarówno te umieszczane w przedpokojach, hallu, salonie, łazience jak i w innych pomieszczeniach.
  • Kamień i stal jako dwa główne materiały będące podstawą lub zwieńczeniem podłóg, nóg krzeseł, stołów czy foteli. Szczególną uwagę warto tu poświęcić kamiennym blatom, dodatkom z granitu czy marmuru, ale i kwarcytowi.
  • Imponujące formą dekoracje: tu można wykorzystać rozłożyste, koniecznie kilkupiętrowe, szklane patery na owoce, eleganckie wazony, barwne szkatułki wypełnione błyskotkami i drobne, mieniące się blaskiem bibeloty – dopracowane w każdym calu.

Główną cechą wnętrz glamour jest ich wytworność, dlatego aranżując przestrzeń tą drogą, należy przy każdym meblu, dywanie czy dekoracji pamiętać o ekskluzywnej formie. To właśnie wizualna bogatość wystroju i jego niekwestionowany przepych, sprawiają, że wnętrza nabierają klimatu glamour i stają się nie tyle praktyczne do codziennego mieszkania, ale przede wszystkim reprezentacyjne i wizualnie zaskakujące.