Czym są domy z kontenerów?

Domy z kontenerów to coś, co dla wielu osób cały czas brzmi niczym prawdziwe szaleństwo. Jednak okazuje się, że niesłusznie. Jest to nie tylko ekologiczny, ale także szybki oraz nowoczesny sposób na mieszkanie własne. Pomysł ten zyskuje coraz to większe grono swoich zwolenników zagorzałych.

Kontenerowe budownictwo

Domy z kontenerów jest rodzajem budownictwa modułowego. W jego ramach wykorzystywane są głównie morskie kontenery, zarówno używane, jak i także oczywiście nowe. Konstrukcję takowego kontenera stanowi rama stalowa samonośna, która jest wykonana z zabezpieczonych piaskowanych powłok antykorozyjnych specjalnych profili. Sufit, ściany oraz podłoga to blacha ocynkowana, która ma usztywnione boczne wzmocnienia oraz wypełniona jest izolacyjnym materiałem. Jest to najczęściej wełna mineralna lub też coraz bardziej popularna izolacja poliuretanowa. Kontenery w zasadzie są ocieplane identycznie jak tradycyjne budynki.

We wnętrzach kontenera są stosowane płyty gipsowo-kartonowe czy też płyty wiórowe. Wykończenie zewnętrze nie różni się niczym od tego wykorzystywanego w przypadku tradycyjnych budynków. Zatem możliwości są takie same. Jeśli chodzi o instalacje, to również nie ma różnic zasadniczych pomiędzy tymi montowanymi w budynkach innego rodzaju. Tutaj różnicą jedyną jest ogrzewanie. W domach tego typu jednak rekomendowane jest elektryczne ogrzewanie. Realizacją kompleksową, w tym także wykończeniem wnętrz oraz całością instalacji zajmuje się jedna firma. Klient bowiem dostaje produkt kompleksowy. Taki właśnie jest dom wykonany z kontenerów

Zalety takich domów

Pomimo, że w Polsce tego typu domy wciąż u niektórych budzą złe skojarzenia, to jest już najwyższy czas, aby to zmienić oraz pokazać, że takowe mieszkania mogą się okazać bardzo ciekawą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego.

Na pewno zaletą pierwszą i bardzo ważną jest niezmiernie szybka realizacja. W przypadku kontenerowych domów zamawia się kontener gotowy. Następnie stawia się go na działce oraz montuje instalacje. To już wszystko. Czas realizacji takowej inwestycji zależy bezpośrednio od wielkości projektu oraz także od samego standardu wykończenia, jednak w praktyce projekt cały domu z kontenera zrealizować można już w cztery tygodnie. W porównaniu do budowy tradycyjnej oraz długotrwałej jest to zaleta niewątpliwa tego właśnie rozwiązania.

Na sam koniec musimy wspomnieć o mobilności. Dom z kontenera możemy w zasadzie w każdej chwili przenieść w całkiem inne miejsce. Bardzo ważne jest także to, że istnieje możliwość powiększenia dowolnego takiego domu o następne moduły, gdyby się okazało, że potrzebujemy nieco więcej miejsca. Jest to zatem bardzo elastyczne rozwiązanie.