Czym są elektroniczne księgi wieczyste?

Obecnie mamy do czynienia z digitalizacją dosyć postępującą. Obejmuje ona także urzędu. To właśnie ona sprawiła, że księgi wieczyste tradycyjne zostały zastąpione wersjami online. Sam proces migracji papierowych ksiąg do elektronicznych rozpoczął się już 2003. Obecnie każda księga wieczysta jest zakładana w elektronicznym systemie. Czy jest to dobre rozwiązanie? Warto powiedzieć sobie o tym nieco więcej.

Najważniejsze informacje o elektronicznych księgach wieczystych

Księgi wieczyste w przypadku mieszkań, czy też domów są niezwykle ważnym dokumentem. Ten dokument umożliwia nam swobodny obrót nieruchomościami. Znaleźć w niej można wszelkie informacje, które dotyczą stanu domu prawnego, ale także samej ziemi. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane mieszkanie nie jest zadłużone, to w księdze wieczystej możemy swobodnie to sprawdzić. W niej znajdziemy wszelkie informacje o samym położeniu nieruchomości, jej samej powierzchni, a także znajdziemy wszelkie dane podstawowe właściciela. Jest to niesamowicie ważne, aby uzyskać pewność, że robimy interes z uprawnioną osobą, która jest rzeczywiście właścicielem nieruchomości.

Kiedyś uzyskanie wpisu do wieczystej księgi w papierowej formie zajmowało zazwyczaj bardzo dużo czasu. Wpis był dokonywany w rejonowym sądzie. Był do tego powołany specjalny wydział ksiąg wieczystych. Digitalizacja, która postępuje w dalszym ciągu, sprawiła, że elektroniczne księgi wieczyste to obecnie standard.

To nie koniec zalet

Elektroniczne księgi wieczyste mają więcej pewnych zalet. Na pewno warto zwrócić uwagę na kwestię zawiadomienia o dokonaniu wpisy. Obecnie odbywa się ona w sposób automatyczny poprzez dedykowany temu system. Jednak konieczne jest nadal złożenie wniosku na odpowiednim do tego formularzu. Jest także możliwość wypełnienia wniosku w elektronicznej formie. Dodajmy, że z niej mogą korzystać jedynie notariusze oraz urzędy skarbowe.

Wieczyste księgi elektroniczne nie są jedyną firmą digitalizacji w dziedzinie budowlanki oraz nieruchomości. Warto wspomnieć także o cyfryzacji całego procesu budowlanego.

Gdy kupuje się mieszkanie, czy też sprzedaje, to warto podjąć współpracę z profesjonalnym biurem nieruchomości. Biuro to na pewno jest na bieżąco ze wszelkimi kwestiami i do tego sprawdzi za nas wszelkie ważne kwestie. Czasami w procesie sprzedaży, czy też zakupu pojawia się pojęcie umowy quoad. Przeciętny Kowalski kompletnie nie wie, o co chodzi, a pracownik biura nieruchomości nam nie tylko wszystko wytłumaczy, ale także skieruje do miejsca, w którym znajdziemy wszelkie najważniejsze informacje, jak na przykład https://www.newhouse.co/umowa-quoad-usum-co-to-takiego/.

Niestety, ale nie zawsze proces zakupu, czy też sprzedaży mieszkania jest taki prosty, jakby się nam marzyło. Często mamy do czynienia z pewnymi wątpliwościami, a nawet kłopotami, których chcielibyśmy uniknąć. Na pewno się to uda, gdy podejmiemy współpracę z profesjonalistami. Wówczas wiele obowiązków pracownicy biura nieruchomości biorą na siebie.