Czym wyczyścić pralkę żeby nie śmierdziała? Poznajmy prosty oraz bezpieczny sposób

Czym wyczyścić pralkę żeby nie śmierdziała? Jeśli z naszej pralki oraz prania czuć pleśnią czy też stęchlizną, a na wypranych świeżo ubraniach pojawiają się szare plamy, to jest to znak, że sporo w niej osadów, bakterii oraz grzybów. Pralkę taką trzeba możliwie najszybciej zdezynfekować oraz odkamienić. Pozwoli nam w tym dobra oczyszczona soda. Metoda ta jest bardzo prosta oraz bezpieczna dla pralki, jak i także dla środowiska.

Czyszczenie pralki od wewnątrz

Na pytanie czym wyczyścić pralkę żeby nie śmierdziała należy odpowiedzieć, że użyć należy sposobów w pełni naturalnych. Soda oczyszczona jest jednym z naturalnych i najsilniejszych środków czyszczących. Ma ona działanie odkażające, ścierne oraz do tego odświeża i oczywiście likwiduje przykre zapachy. Kupimy ją bez żadnego trudu w każdym spożywczym sklepie za grosze.

Używając sody, nie musimy się martwić, że ucierpią na tym wszelkie uszczelki pralki. Trwałość oczyszczonej sody przechowywanej w opakowaniu otwartym to około pół roku. Gdy ją trzymamy w torebce zamkniętej, to jej przydatność się wydłuża do półtorej roku. Jeśli nie wiemy, czy soda, którą mamy w domu będzie skuteczna, to warto zrobić test. Wsypmy troszkę sody na spodek i dodajmy dosłownie kilka kropel octu. Jeśli nie będzie się pieniła, to niestety jest już zwietrzała i do czyszczenia się nie nadaje.

Jak wyczyścić pralkę?

Należy przygotować paczkę oczyszczonej sody oraz ewentualnie ulubiony eteryczny olejek. Wsypmy sodę do podajnika na proszę i dodajmy kilka kropelek olejku. Należy także ustawić temperaturę na dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza i włączmy cykl najdłuższy prania. Oczywiście dodajmy, że pralka powinna być pusta.

Nie zapomnijmy także wyczyścić pojemnika na proszek oraz na płyn do płukania. Jest to również spore siedlisko pleśni bakterii oraz osadów. Najlepiej zróbmy to przy pomocy szczoteczki do zębów zużytej jeszcze przed nastawieniem „prania pustego”. W ten sposób czyścić warto pralkę mniej więcej raz w miesiącu. Po praniu zakończonym, pozwólmy pralce wyschnąć. Nie zamykajmy pokrywy czy też drzwiczek urządzenia. W innym razie bakterie oraz pleść bardzo szybko powrócą.

Jak czyścić pralkę octem?

Jeśli pralka nie tylko jest brudna, ale także nieświeża i zakamieniona, to możemy spróbować sposobu domowego czyszczenia octem. Tak jak zostało wyżej wspomniane, nie ma odnośnie tego jednomyślności, czy ocet niszczy uszczelki, ale działanie takie wykonane raz na jakiś czas nie powinno w żadnym wypadku zaszkodzić. Zapamiętajmy sobie to i nie obawiajmy się o żadną kwestię.