Czyste powietrze na zawołanie: jak działają oczyszczacze, które funkcje się sprawdzają i ile kosztuje dobry model?

Nie każdy wie, że jakość powietrza bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Duża ilość zanieczyszczeń i patogenów może stanowić przyczynę pogarszającego się stanu zdrowia. Bardzo często pojawia się katar, problemy z oddychaniem, bóle głowy, podrażnienie spojówek, a nawet dolegliwości skórne.

Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko alergików. Należy wspomnieć, że ogromne znaczenie ma miejsce zamieszkania. Znacznie trudniej jest utrzymać optymalne warunki powietrza w mieszkaniu zlokalizowanym w samym centrum zatłoczonego miasta. Z pomocą przychodzą zaawansowane technologicznie urządzenia – oczyszczacze „wyłapują” większość niepożądanych związków. Istotne jest jednak to, aby zainwestować w wysokiej klasy model o pożądanej skuteczności.

Czym jest oczyszczacz powietrza? Jak działa?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które eliminuje różnego typu zanieczyszczenia, takie jak np. pył, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów. Modele użytkowane w domach zwykle posiadają przenośną konstrukcję, dzięki czemu można umieścić je w niemal dowolnym miejscu. Podczas wyboru odpowiedniego wariantu należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, ponieważ to one określają efektywność filtracji.

W dobrych oczyszczaczach powietrza filtracja składa się z kilku etapów, co przekłada się na nieprzeciętną dokładność omawianego procesu. Najczęściej mamy do czynienia z 3-stopniowym działaniem – powietrze przechodzi przez filtr wstępny, węglowy i HEPA. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie przystosowane jest do obsługi konkretnej powierzchni. Oznacza to konieczność doboru sprzętu do metrażu wnętrza.

Obecnie oczyszczacze ozonowe, elektrostatyczne oraz UV są bardzo rzadko wybierane. To modele filtrowe cieszą się największą popularnością. W dużej mierze wynika to z faktu, że są one funkcjonalne, bezproblemowe w użytkowaniu, a także relatywnie niedrogie.

Oczyszczacz powietrza – jakie funkcje powinien posiadać?

Mogłoby się wydawać, że oczyszczacze powietrza są niezbędne główne alergikom, jednak nie jest to prawdą! Takie urządzenie powinno znaleźć się w każdym mieszkaniu. Przed zakupem dobrze jest dowiedzieć się, jakie funkcje przydają się w codziennym życiu.

  • Neutralizacja alergenów i zanieczyszczeń – to główne zadanie każdego oczyszczacza powietrza. Opłaca się zainwestować wyłącznie w urządzenia z wbudowanym filtrem HEPA, który spełnia szereg restrykcyjnych norm i standardów. Jego skuteczność znajduje się na poziomie 99,97%. Urządzenie pozwala usunąć z powietrza zdecydowaną większość mikrocząsteczek negatywnie wpływających na otocznie.
  • Eliminacja smogu – niska jakość powietrza to problem dużych miast, ale nie tylko. Oczyszczacz jest niezbędny szczególnie w sezonie grzewczym. Warto wiedzieć, że smog przenikający do naszego mieszkania może prowadzić do m.in. niewydolności dróg oddechowych, udaru mózgu, astmy, wad rozwojowych płodu.
  • Funkcja jonizacja – zwiększa ona skuteczność filtracji bardzo drobnych cząsteczek. To doskonała opcja dla tych, którzy poszukują modelu do pokoju dziecięcego.
  • Usuwanie dymu tytoniowego – najwyższy stopień absorpcji wykazują oczyszczacze z filtrem węglowym oraz HEPA.
  • Funkcja nawilżania powietrza – jest niezwykle pomocna w upalne dni oraz sezonie grzewczym. Urządzenie pozwala utrzymać poziom wilgotności na odpowiednim poziomie (około 40-60%), co korzystnie wpływa na samopoczucie.
  • Wychwytywanie sierści – to doskonała opcja dla właścicieli czworonogów. Urządzenie wychwytuje nie tylko włosy i sierść, ale również złuszczony naskórek. Kolejnym udogodnieniem jest pochłanianie zapachów.
  • Funkcja klimatyzatora – latem oczyszczacz powietrza może nie tylko usuwać zanieczyszczenia, ale również chłodzić pomieszczenie.
  • Osuszacz powietrza – sprawdza się w kuchni, łazience i innych pomieszczeniach narażonych na pojawienie się zawilgocenia.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

Cena oczyszczacza powietrza zależy od wielu czynników. Przykładowo, za wysokiej klasy urządzania renomowanej marki Dyson należy zapłacić około 2000-3500 zł. Warto jednak polować na kupony zniżkowe, które udostępniane są na portalu Wydawaj Dobrze. Dzięki nim można w łatwy sposób zaoszczędzić.