Dąb sonoma – modny odcień mebli do wnętrz

Meble w kolorze dębu sonoma pojawiły się na polskim rynku w latach 90. i od tego czasu są niezmiennie najchętniej wybieranym kolorem drewna do wnętrz. Trudno się zresztą temu dziwić – z jednej strony są one na tyle uniwersalne i ponadczasowe, że pasują praktycznie do każdej aranżacji, a z drugiej, wyróżniają się niepowtarzalnym, bardzo naturalnym urokiem.

Czym jest kolor dębu sonoma?

Na pierwszy rzut oka barwa ta zwraca uwagę swoją jasnością i jednoczesnym ciepłem. Delikatne, ale charakterystyczne usłojenie sprawia, że pasuje ona zarówno do mieszkań urządzanych w stylu wiejskim, prowansalskim czy skandynawskim, jak i do pomieszczeń ultranowoczesnych, w których przeplatają się ze sobą dwa żywioły: ciepła natura i chłodne szarości, grafity, czernie. Co ciekawe, kolor, jakim wyróżnia się dąb sonoma jest dzisiaj wykorzystywany nie tylko w produkcji mebli (szaf, regałów, biurek i komód), ale również jako wiodąca inspiracja do paneli podłogowych, drzwi i blatów kuchennych.

Najważniejszym atutem tego odcienia drewna jest jego „talent” do rozjaśniania wnętrza. Z powodzeniem sprawni się on w ciemnych, nawet przytłaczających pomieszczeniach, którym doda nastrojowego klimatu i światła. Idealnie będzie wyglądał w sypialni, salonie, ale i w pokojach dzieci.

Sonoma to również ulubiony kolor hotelarzy, którzy chętnie aranżują pokoje dla gości właśnie z dodatkami tej uprzyjemniającej odpoczynek barwy. W ostatnich sezonach dużą popularnością cieszą się płyty naścienne wykonane z dębu sonoma i umieszczane np. za łóżkami, stanowiąc ich atrakcyjną dekorację. Podobnie uznaniem cieszy się wprowadzenie tego tonu do łazienek: jako blaty podumywalkowe lub zgrabne, lekkie dodatki w postaci pojemników na bieliznę czy obić do szafek łazienkowych.

W przypadku samych mebli tego wykonania, uwagę zwraca nie tylko ich barwa, ale też efekt pewnej przysadzistości. Łóżka i szafy w kolorach jasnego dębu sprawiają wrażenie masywnych, porządnych i bardzo stabilnych, i co ważne: rzeczywiście takimi są.

Atutem mebli sonoma jest ich minimalizm, ciepła charakterystyka oraz praktyczne zalety. Są one łatwe do utrzymania w czystości, co zawdzięczają właściwościom swojego drewna: jest ono zdecydowanie mniej brudzące niż np. sosna czy meble wenge. Kurz nie osiada na nich tak szybko, więc długo można się cieszyć relaksem w ich otoczeniu – bez konieczności sprzątania. Plusem jest również łatwość zestawienia takich mebli z innymi kolorami, sonoma sprawdza się praktycznie przy każdym innym kolorze, poza jasnymi beżami, które mogą sprawiać wrażenie zlewania się całości w jedną masę.